Jak napisać CV? Na co uwagę zwracają pracodawcy?

aplikowanie w biznesie

Dobre CV jest kluczem do zdobycia upragnionego stanowiska. Co powinien zawierać taki dokument? W jaki sposób go przygotować tak, by pozytywnie przeszedł selekcję?

Co powinno znajdować się w CV?

Kiedy aplikujesz na konkretne stanowisko, u góry CV powinna znajdować się jego nazwa, a także podany w ogłoszeniu numer referencyjny. Następnie należy wypisać swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail.

Kolejnym punktem jest wykształcenie – trzeba wyszczególnić kolejne etapy edukacji. Najistotniejszym elementem życiorysu jest jednak doświadczenie zawodowe. Wypisz nazwę zajmowanych przez siebie dotąd stanowisk, rozpoczynając od najnowszego. Przy każdym powinieneś podać, w jakim okresie je zajmowałeś. Warto zawrzeć także opisy tych stanowisk albo wypunktowanie najważniejszych obszarów ich działalności. Szczególnie warto podkreślić te z nich, które mogą mieć znaczenie na stanowisku, na które obecnie aplikujesz.

W CV powinieneś też wypisać swoje umiejętności, zwłaszcza te, które mogą wyróżnić cię na tle innych kandydatów. Szczególny nacisk połóż na te, które mogą pomóc ci lepiej spisywać się na stanowisku, o które się starasz. Podaj też, jakie ukończyłeś kursy i szkolenia. Jeśli chodzi o umiejętności, koniecznie określ swoją znajomość języków obcych. Nie chodzi tu tylko o wymienienie, jakie znasz języki, ale i sprecyzowanie, na jakim poziomie jest ta znajomość i czy jest to potwierdzone odpowiednim certyfikatem.

Na końcu napisz o swoich zainteresowaniach. Tutaj również warto skupić się na tych, które mogą stanowić atut na danym stanowisku. Ale jeśli twoje zainteresowania dotyczą innych obszarów, także nie będzie w tym nic złego. Ostatnią rzeczą, która musi się znaleźć w CV, jest klauzula o ochronie danych osobowych. Jest ona potrzebna, aby rekruter mógł się skontaktować z kandydatem.

CV – o czym pamiętać?

Chociaż nie jest to wymóg, warto, abyś w CV zamieścił swoje zdjęcie. Oczywiście powinno ono wyglądać możliwie oficjalnie. W CV można umieścić również profil zawodowy. Jest to kilkuzdaniowe podsumowanie twojej dotychczasowej kariery oraz określenie kierunku, w jakim w przyszłości chciałbyś się zawodowo rozwijać.

Jeśli uważasz, że CV to za mało, i chciałbyś dodatkowo zaprezentować się pracodawcy, możesz w dokumencie zamieścić linki zewnętrzne do twojej strony internetowej lub bloga. W ten sposób dasz się lepiej poznać.

Ważna jest estetyka CV – już na pierwszy rzut oka powinno ono robić dobre wrażenie. Istotne, by miało przejrzystą strukturę. Najlepsza jest prostota. Zbyt wiele elementów w szacie graficznej może zaburzyć czytelność dokumentu.

Utarło się przyjmować, że CV powinno w całości mieścić się na jednej stronie A4, ale nie jest to wcale zasada, do której musisz się bezwzględnie stosować. Wszystko tu zależy od tego, ile treści zawiera twoje CV. Lepiej przekroczyć ten zwyczajowy limit jednej strony niż zmniejszać czcionkę po to tylko, by cały tekst koniecznie się na niej zmieścił.

Na co zwraca się uwagę przy selekcji CV?

Przeprowadzając selekcję nadesłanych CV, rekruterzy sprawdzają przede wszystkim, czy kandydat spełnia wymagania zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Zapoznając się z jego historią zawodową, dowiadują się, czy pracował on już na podobnym stanowisku.

Rekruterzy zwracają uwagę także na czas zatrudnienia u poszczególnych pracodawców. Jeżeli był on krótki i następowały częste zmiany pracy, rekruter może odnieść wrażenie, iż kandydat nie jest rzetelnym pracownikiem. Przy sprawdzaniu CV zwraca się uwagę również na słowa kluczowe z perspektywy danego stanowiska.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *