Jakie sprawy warto oddać w ręce adwokata rodzinnego?

Dziecko między rodzicami

Do kancelarii prawnej zazwyczaj udajemy się w sytuacjach trudnych, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Wsparcie prawne może dotyczyć wielu różnych aspektów naszego życia i problemów, jakie z tego wynikają. W czym specjalizuje się adwokat rodzinny? W jakich sprawa może pomóc?

Kim jest adwokat rodzinny?

Adwokat jest specjalistą udzielającym wsparcia, dotyczącego różnych zagadnień prawa. Doradza, sporządza opinie i opracowuje akty prawne, a także jest reprezentantem klientów przed sądem i wieloma urzędami. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jeden adwokat nie jest w stanie zajmować się wszystkim, ponieważ rodzajów przepisów bardzo wiele. Z tego też powodu, narodziły się specjalizacje, dzięki czemu możliwe jest skupienie się na konkretnym zagadnieniu. Adwokat rodzinny pomaga m.in. w rozwodzie, separacji, pozyskaniu alimentów, a także kwestiach związanych ustalaniem ojcostwa, ustanawianiem władzy rodzicielskiej, a także przy sprawach o porwanie dzieci. Jego kompetencje dotyczą się w całości przepisów prawa z kodeksu rodzinnego.

Rozwód z adwokatem rodzinnym

Adwokat rodzinny często wynajmowany jest w celach reprezentowania klienta w sprawach rozwodowych i przy orzekaniu o separację. Dzieje się tak, ponieważ sytuacje te bywają trudne i bolesne, a także czasochłonne. Samo napisanie i złożenie wniosku jest skomplikowane, a gdy dochodzą do tego inne sprawy, jak alimenty, podział majątku czy określenie władzy rodzicielskiej, załatwienie wszystkich formalności może potrwać. Adwokat pomaga w przygotowaniu się do rozwodu, tworzy odpowiednie wnioski i gromadzi dokumentację, która dzięki jego wiedzy, będzie pozbawiona błędów. To pozwoli na bardziej płynne przeprowadzenie sprawy, a to rzecz jasna przyspieszy wszystko. Wsparcie adwokata pomaga także w przypadku, gdy między małżonkami jest konflikt, a co za tym idzie, w grę wchodzą emocje, a często i próby dyskredytowania siebie nawzajem.

Sprawa o alimenty

Z rozwodami często powiązane są alimenty, które bierze się pod uwagę w momencie, gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają dzieci. Zostaje wówczas przyznana opieka nad potomstwem jednemu z rodziców, z kolei drugie jest zobowiązane do uiszczania odpowiedniej opłaty na nie. Ustalenie kwoty alimentów uzależnione jest od konkretnych czynników, które bezpośrednio są powiązane zarówno z realnymi potrzebami dziecka, jak i możliwościami finansowymi byłego małżonka. Adwokat może się przydać także w momencie, gdy po jakimś czasie, chcemy ponownie rozpatrzyć sprawę i na przykład podwyższyć kwotę alimentów.

Przyznanie władzy rodzicielskiej i kontakt z dzieckiem

Pozostając przy temacie dzieci, który jednocześnie stanowi częste źródło konfliktu, istotną kwestią jest także ustalenie władzy rodzicielskiej, czyli to, pod czyją opieką pozostaną małoletni oraz określenie zakresu kontaktu rodzica, po rozwodzie. W niektórych przypadkach spornych może być też uwzględniona kwestia całkowitego pozbawiania władzy rodzicielskiej, przez jednego z rodziców. Każda z tych sytuacji wymaga odpowiedniej wiedzy i delikatności.

Ustalenie podziału majątku

Kwestią sporną, jest także ustalenie podziału majątku, zwłaszcza gdy małżonkowie nie mieli podpisanej intercyzy. Wówczas konieczne będzie dokonanie tego na drodze sądowej. Adwokat rodzinny może bardzo przy tym pomóc. Zazwyczaj, co do zasady majątek wspólny dzieli się po równo, ale na wniosek klienta i po uwzględnieniu poszczególnych sytuacji, można to zmienić, określając inną wartość (np. zamiast 50/50 to 70/30). Konieczne będzie tutaj podpisanie umowy przez obie strony, które dobrowolnie wyrażą na to zgodę.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *