Nitownice profesjonalne ręczne, akumulatorowe, pneumatyczne – jaką i kiedy wybrać?

nity

Nitownica to przydatne narzędzie, ale jaki jej typ wybrać? To zależy od zadania, jakie z jej pomocą chcemy wykonać, i od tego, jakie parametry narzędzia są dla nas najważniejsze.

Do czego służy nitownica?

Nitownica, jak sama jej nazwa wskazuje, to narzędzie służące do nitowania. Przy pomocy nitów łączy się różne typy materiałów. Nity są wytrzymałe i trudne do rozdzielenia, toteż połączenia materiałów są bardzo stabilne i nie da się ich ręcznie rozerwać. Jeżeli potrzebujesz narzędzia do nitowania, nitownice profesjonalne do różnych zadań przejrzyj w internecie, np. na incop.pl. Różne typy nitownic wyróżniają się odmiennymi cechami, mają inne zalety, ale i wady. Dlatego wybierając nitownicę, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cechy narzędzia są dla nas najistotniejsze.

Nitownica ręczna

Taka nitownica to najprostszy typ owego narzędzia. Ale „prostszy” nie znaczy „gorszy”. Narzędzie ręczne ma zalety, których nie można zakwestionować, przede wszystkim jest proste w obsłudze. Nie wymaga żadnego zasilania. Nie trzeba też posiadać szczególnych umiejętności, aby się nim posługiwać. To sprawia, że nitownice ręczne mają szerokie zastosowanie, gdyż używane są nie tylko w działaniach przemysłowych, ale też amatorskich i hobbystycznych.

Problem z taką nitownicą polega natomiast na tym, że każdy nit trzeba zacisnąć osobno, używając do tego siły swoich mięśni. To może być męczące, zwłaszcza kiedy do zaciśnięcia jest kilkadziesiąt bądź kilkaset nitów pod rząd. Oczywiście odbija się to też na czasie – praca przebiega dość wolno. Nitownice ręczne są używane głównie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja.

Nitownica pneumatyczna

Taka nitownica to już bardziej efektywne rozwiązanie. Z takim narzędziem nie będziesz zdany jedynie na siłę swoich mięśni. Zaciskanie nitów odbywa się automatycznie dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza. Nie ulega wątpliwości, że taka praca jest wygodna i szybka. W ten sposób można w krótkim czasie zakuć bardzo dużą liczbę nitów. Nitownice pneumatyczne odznaczają się więc większą wydajnością. Z tego względu są one używane przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych. Na uwagę zasługuje też ich większa siła zacisku.

Są jednak również wady. Nitownica pneumatyczna musi mieć zapewniony stały dopływ sprężonego powietrza, dlatego wymaga podłączenia dodatkowego osprzętu.

Nitownica akumulatorowa

Nitownica może być też zasilana akumulatorem. Jej siła zacisku nie dorównuje wprawdzie tej, jaką charakteryzują się nitownice pneumatyczne, jednak przewyższa tę osiągalną za pomocą nitownic ręcznych. Przy tym w przeciwieństwie do nitownic pneumatycznych, nie ma potrzeby podpinania do niej żadnych kabli czy przewodów (źródło zasilania stanowi tu wszak integralną część narzędzia). To zapewnia większą swobodę. Zatem to na nitownicę pneumatyczną powinieneś się zdecydować, jeśli potrzebujesz narzędzia mobilnego.

Nitownica do łańcuchów

Odrębny typ nitownicy służy do łączenia oczek łańcuchów. Znajduje ona zastosowanie w przypadku łańcuchów rowerowych czy pił łańcuchowych. Niektóre takie nitownice są zasilane elektrycznie, co pozwala na poprawę szybkości i efektywności wykonywanej pracy.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *