Co to jest, gdzie sprawdza się logistyka przemysłowa?

fabryka

Logistyka może być zdefiniowana jako proces planowania i kontrolowania sprawnego, a także efektywnego oraz terminowego przepływu towarów, który generować będzie jak najmniejsze koszty dla firmy. Co jednak należy rozumieć przez pojęcie „logistyka przemysłowa” i w jakich branżach może być zastosowana?

Co to jest logistyka przemysłowa?

Logistyka przemysłowa może być także nazywana logistyką fabryczną. Działania związane z nią skupiają się wszelkiego rodzaju procesach, które zachodzą wewnątrz zakładu produkcyjnego, jak i pomiędzy firmą a jej klientami, dostawcami oraz kontrahentami. W zarządzaniu logistyką przemysłową w przedsiębiorstwie stosować można wszelkiego rodzaju strategie, które uzupełniają się między sobą, co pozwala na jeszcze lepsze zoptymalizowanie procesu logistycznego wewnątrz fabryki. Do najczęściej wykorzystywanych należą m.in.: strategia odchudzonej produkcji oraz zarządzania ograniczeniami. Procesy decyzyjne związane z logistyką przemysłową wspomagają systemy informatyczne np. funkcjonalny i wszechstronny ERP. Warto podkreślić, że zazwyczaj zadania z zakresu logistyki przemysłowej są outsourcowane do wyspecjalizowanych firm.

Jakie prace mogą być wykonywane w ramach logistyki przemysłowej?

Pojęcie to jest bardzo szerokie, gdyż logistyka przemysłowa od firmy Aiut to rozwiązania dla m.in. transportu materiałów wewnątrz fabryki, pomiędzy stanowiskami, jak i do głównych ciągów produkcyjnych. W tym celu fabryki mogą być wyposażone np. w przenośniki palet oraz linie pakujące czy autonomiczne pojazdy transportowe. Dodatkowo działania w zakresie logistyki przemysłowej mogą obejmować:

 • zarządzanie zapasami i dostawami w obrębie linii produkcyjnych,
 • magazynowanie niebezpiecznych substancji,
 • montaż oraz demontaż mechaniczny i elektryczny w zakładzie produkcyjnym,
 • międzynarodową i krajową relokację linii produkcyjnych, jak i całych fabryk,
 • demontaż i ponowny montaż wszelkiego rodzaju rozwiązań mechanicznych oraz elektrycznych,
 • przygotowanie dokumentacji przewozowej,
 • zabezpieczenie oraz załadunek gotowych produktów na środki transportu,
 • audyt procesów, które zostały wdrożone w firmie produkcyjnej w zakresie logistyki przemysłowej oraz ich optymalizacja.

Warto zaznaczyć, że nie jest to jednak zamknięty katalog usług świadczonych w ramach logistyki przemysłowej, ponieważ jest ona bardzo dynamiczna i ulega ciągłym zmianom, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb danej firmy.

W jakich branżach sprawdza się logistyka przemysłowa?

Logistyka przemysłowa ma szerokie zastosowanie w fabrykach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jest często wykorzytywana w branżach:

 • elektrycznej,
 • elektronicznej,
 • gumowej oraz tworzyw sztucznych,
 • meblowej,
 • motoryzacyjnej,
 • oświetleniowej.
 • papierniczej,
 • spożywczej,

Ponadto procesy logistyczne tego typu wykorzystywane są także w: automatyce przemysłowej, business automation oraz procesach ochrony środowiska naturalnego i recyklingu.

Jakie korzyści wnosi do przedsiębiorstwa logistyka przemysłowa?

Logistyka przemysłowa wywiera wpływ na wiele aspektów działania fabryki. Przede wszystkim pozwala na optymalizację dostaw i zapasów, a także dostępności komponentów oraz części. Rozwiązanie problemów związanych z logistyką przemysłową w przedsiębiorstwie pozwala na uniknięcie opóźnień i zniwelowanie kosztów związanych z nimi, a także skupienie się na podstawowej działalności. Automatyzacja procesów gwarantuje wysokie oszczędności. Warto podkreślić, że odpowiednio zaplanowane procesy pozwalają na dużo lepszą obsługę klienta oraz dają pewność, że przestrzegane są przepisy obowiązujące w danej branży.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

 1. Tak naprawdę brak zorganizowanej logistyki w każdym przedsiębiorstwie to prosty przepis na klęskę, nie ma się co oszukiwać – potrrzebna jest ona wszędzie.

 2. Sposobem na optymalizacje kosztów logistyki przemysłowej jest stosowanie odpowiednich opakowań i pojemników transportowych, najlepiej wielokrotnego użytku, pracujących w obiegu zamkniętym. Opakowania transportowe na bazie płyt komorowych pp zdobywają coraz większą popularność w zastosowaniach logistyki zakładowej i łańcuchach dostaw, właśnie z uwagi na bardzo dobre właściwości, w stosunku do kosztów ich stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *