Jaką kasę fiskalną kupić?

Kasa fiskalna - jak wybrać?

Jednym z pierwszych urządzeń, w jakie musi zaopatrzyć się przedsiębiorca, jest kasa fiskalna. To za jej pomocą będzie rejestrował sprzedaż swoich towarów i usług. A jak wybrać taką kasę fiskalną? Na co zwracać uwagę i jaki model kupić do swojej firmy?

Jak wybrać kasę fiskalną?

Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, zazwyczaj są to kasy fiskalne online, które różnią się między sobą ceną, wymiarami i dodatkowymi funkcjami. Wybierając odpowiednie urządzenie fiskalne, należy skupić się przede wszystkim na dopasowaniu go do rodzaju prowadzonej działalności oraz liczby sprzedawanych towarów lub usług. Na przykład kasa Nano online, dostępna na mojafiskalna.pl, jest dobrym wyborem, kiedy szukasz małej, mobilnej kasy do rejestrowania sprzedaży poza główną siedzibą twojej firmy. Z kolei model Mini LT online sprawdzi się, gdy często wystawiasz powtarzające się w treści paragony, na przykład w salonie kosmetycznym czy warsztacie samochodowym.

Dlatego przed zakupem urządzenia fiskalnego, zastanów się, czy będziesz świadczyć usługi również poza siedzibą działalności, czy twoja kasa powinna mieć możliwość podłączenia sprzętu około kasowego, a także spróbuj oszacować bazę towarową. Zwróć uwagę na wytrzymałość i wagę urządzenia, wielkość wyświetlacza, szybkość drukowania, pamięć wewnętrzną oraz dostępność i wielkość bazy PLU.

Czy kasa fiskalna online jest obowiązkowa?

Nad wyborem odpowiedniej kasy fiskalnej online, powinni się zastanowić nie tylko nowi przedsiębiorcy, ale również ci, którzy na rynku działają już kilka lat, jednak dotychczas korzystali z kasy tradycyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2020 roku niektóre branże mają obowiązek korzystać z takich urządzeń online. Aktualnie są to m.in. mechanicy, wulkanizatorzy czy właściciele stacji paliw. Z kolei od lipca 2020 ten obowiązek będą miały również placówki gastronomiczne czy świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Firmy świadczące inne usługi, m.in. kosmetyczne, medyczne, prawnicze czy budowlane, będą musiały rejestrować sprzedaż na kasach fiskalnych online od stycznia 2021 roku. Dlatego warto już dziś zapoznać się z ofertą producentów kas fiskalnych online i przeanalizować konkretne modele.

Kasa fiskalna – dodatkowe funkcje

A jakie dodatkowe funkcje powinna posiadać twoja kasa fiskalna? To znów zależy od rodzaju prowadzonej przez ciebie działalności. Na pewno istotna jest możliwość integracji tego urządzenia z systemami sprzedażowymi i innymi urządzeniami, szczególnie jeśli szukasz kasy do dużej sieci handlowej. Warto zwrócić uwagę czy jest ona homologowana z obsługą terminala płatniczego. Przydatny okaże się również przelicznik walut i możliwość drukowania paragonu w innych walutach. Warto też wybrać model wyposażony w przycisk, który drukuje paragon z jedną, powtarzalną pozycją, co znacznie przyspieszy obsługę klientów. Ponadto na rynku dostępne są kasy z obudową antybakteryjną (np. dla lekarzy), a także modele przystosowane do pracy w skrajnych warunkach atmosferycznych.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. Prowadząc działalność gospodarcza, należałoby mieć kasę fiskalną… W każdym razie osoby z zewnątrz mogą zgłosić sprawę do PIP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *