Chleb bananowy, czyli jak wykorzystać dojrzałe banany, żeby się nie zepsuły?

chlebek bananowy

Często zdarza się, że banany, których nikt nie zje, stają się brązowe. Wówczas tym bardziej tracą na apetyczności i nie ma chętnych do ich skonsumowania. Nie chcąc przyczynić się do marnowania żywności, warto wiedzieć, co można zrobić z dojrzałych bananów, żeby zachwycić domowników!

Jak zrobić chleb bananowy?

Nie ma jednego konkretnego przepisu mówiącego jasno jak zrobić chleb bananowy, dlatego warto próbować różnych opcji, eksperymentować i wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada.

Chlebek bananowy może być podawany w klasycznej wersji, jak i urozmaicony takimi dodatkami jak:

  • orzechy,
  • bakalie,
  • suszone owoce,
  • czekolada.

W klasycznym przepisie blenduje się dojrzałe banany z mąką, cukrem, masłem, jajkami, proszkiem do pieczenia o raz szczyptą soli. Tak powstała masę przekłada się do foremki i piecze około 50 minut w temperaturze 180-190 stopni. Chleb bananowy można jeść od razu po wystygnięciu.

Chleb bananowy zyskał popularność z uwagi na prostotę jego wykonania i niewielką liczbę niezbędnych składników. To wszystko sprawia, że może go zrobić praktycznie każdy, jest to też świetna opcja na wspólne pieczenie z dziećmi.

Czy warto jeść chleb bananowy?

Chlebek bananowy bije rekordy popularności, szczególnie wśród osób przykładających szczególną wagę do zdrowego odżywiania. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wypieków, a dzięki małej ilości składników, można jego skład modyfikować i przystosowywać do aktualnych potrzeb.

Warto włączyć chleb bananowy do swojej diety z uwagi na zapewnienie energii, sytości oraz wyrównanie bilansu elektrolitowego. Wypiek ten jest również doskonałym pomysłem na drugie śniadanie dla naszych pociech, a przemycenie owoców i orzechów tylko dodatkowo dodaje mu wartości.

Nie można także zapomnieć o ekologicznej stronie chlebka bananowego. Wykorzystujemy dzięki niemu owoce, które z racji nieatrakcyjnego wyglądu nie byłyby już raczej zjedzone i prędzej czy później wylądowałyby na śmietniku. A tak, chlebek bananowy ratuje nas przed marnowaniem żywności i wprowadza do dziennego menu coś innego, co z powodzeniem może zastąpić słodkości i słodycze.

Jaka jest alternatywa dla chlebka bananowego?

Chleb bananowy to nie jedyny pomysł na dojrzałe banany. Zamiast upiec cały chlebek, można postawić na muffinki, które łatwo zabrać ze sobą jako przekąskę lub zdrowe drugie śniadanie. Oprócz tego z dojrzałych bananów warto zrobić pyszne i sycące placuszki, które z powodzeniem mogą zastąpić naleśniki.

Inną propozycją jest zblendowanie dojrzałych bananów z kaszą jaglaną i stworzenie zdrowego i smacznego budyniu, szczególnie uwielbianego przez dzieci. Owoce te można też wykorzystać do koktajlu czy shake’a.

Dojrzałe banany są świetną bazą do stworzenia chleba bananowego, ale nie tylko. Jak widać, można z nic tworzyć przeróżne dania dla całej rodziny. Masz dojrzałe banany w domu? Pamiętaj, że ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. UWIELBIAM CHLEB BANANOWY, mogłabym go jeść na okrągło, ale niestety mam cukrzycę, więc muszę się bardzo pilnować, bo jednak ma za dużo cukru 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *