Kiedy warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego?

Dwie kobiety stojące przy biurku

Doradca zawodowy i coach personalny może pomóc klientowi w odnalezieniu się na rynku pracy. Ich zadaniem jest odnalezienie mocnych stron klienta i jego talentów oraz dopasowanie umiejętności do konkretnych ścieżek zawodowych, oraz branży, a do tego potrzebna jest znajomość funkcjonowania rynku pracy. Dziś wyjaśnimy, w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Kiedy ludzie najczęściej korzystają z pomocy doradcy zawodowego?

Nie da się ukryć, że z pomocy doradcy zawodowego najczęściej korzystają osoby, które dopiero znalazły się na rynku pracy. Popularne są projekty z Funduszów Unii Europejskiej, które skierowane są do młodych osób bez pierwszej pracy na umowę o pracę. Poniżej przedstawiamy, kiedy ludzie decydują się zgłosić po pomoc doradcy zawodowego.

Student na rynku pracy

Na uniwersytetach sprawnie funkcjonują biura karier, gdzie organizowane są warsztaty dla studentów, konsultacje z doradztwa zawodowego, a nawet kursy, które pozwalają podnieść kwalifikacje zawodowe. Student na 2 roku albo nawet absolwent ma możliwość skorzystania z pomocy doradcy, kiedy już wybierze swoją specjalizację na kierunku. Doradca pomoże przygotować studenta na potencjalne ścieżki zawodowe i doradzi, na czym powinien się skupić.

Osoba długo bezrobotna

Z pomocy doradcy korzystają także osoby, które długo przebywają na bezrobociu, ale nie tylko. Zgłaszają się także kobiety, które po urlopie macierzyńskim chciałyby zmienić miejsce pracy, na takie, które np. ułatwi opiekę nad dzieckiem.

Przekwalifikowanie zawodowe

Warto skorzystać z pomocy doradcy także wtedy, kiedy borykamy się z wypaleniem zawodowym – zmiana pracy, czy podniesienie kwalifikacji często pozwala osiągnąć ponowną satysfakcję z pracy. To też dobry sposób na przekwalifikowanie zawodowe, doradca zawodowy pomoże odnaleźć inną branżę, w której mógłby pracować klient.

Starania o awans

Z usług doradcy zawodowego nie korzystają tylko osoby, które nie wiedzą, gdzie szukać pracy lub chcą zmienić swoje środowisko. Z poradnictwa zawodowego korzystają także osoby na wysokich szczeblach, które chcą starać się o awans w swojej pracy, doradca przeanalizuje umiejętności klienta oraz doradzi, jakie umiejętności powinien rozwinąć, by zwiększyć swoje szanse na awans w pracy.

Uczniowie i wybór szkoły

Zajęcia i warsztaty z doradztwa zawodowego są również przeprowadzane w szkołach podstawowych i średnich, mają one pomoc nastolatkom w wyborze następnej szkoły. Dzieci często nie wiedzą, jak powinna wyglądać ich ścieżka zawodowa, dlatego trzeba im w tym pomóc.

Czy warto korzystać z pomocy doradcy zawodowego?

Warto skorzystać z usług doradcy zawodowego, nawet jeśli nie planujemy, na razie zmieniać swojej pracy. Sam wywiad może pokazać nam jak wykorzystać swój potencjał zawodowy. Poradnictwo zawodowe może być też pomocne dla OzN, które mogą nie zdawać sobie sprawy, w jakich branżach ich niepełnosprawność nie byłaby problemem.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

  1. Ja miałam zajęcia z doradcą zawodowym w gimnazjum, przyznam, że trochę mi pomógł w wyborze szkoły… Na studiach nie skorzystałam z doradztwa, ale brałam udział w kilku szkoleniach, które miały podnosić moje kwalifikacje zawodowe… 🙂

  2. Ja korzystałam z pomocy doradcy zawodowego jak kończył mi się urlop macierzyński i byłam na zawodowym rozdrożu. Bardzo mi takie spotkanie pomogło i teraz jestem w świetnym zawodowo miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *