Jak przebiega szkolenie z doradztwa zawodowego?

Czterech mężczyzn w biurze, jeden stoi przy tablicy, reszta siedzi

Doradcy zawodowi są niezwykle ważni, w szczególności w szkołach średnich, to oni pomagają młodzieży w planowaniu swojej przyszłości, a to przecież nie jest łatwe. Doświadczony doradca potrafi znaleźć unikalne cechy u każdego nastolatka i zaproponować zawód, w którym mógłby się spełniać. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak wygląda szkolenie z doradztwa zawodowego.

Jak wygląda część teoretyczna szkolenia z doradztwa zawodowego?

Pierwsze zajęcia na szkoleniu z doradztwa zawodowego skupiają się wyłącznie na części teoretycznej, osoby na kursie mogą poznać normy prawne i kto je wdraża. Jaki wpływ na konkretne sektory zawodowe mają ministrowie, ale też gdzie szukać oficjalnego rejestru kwalifikacji oraz jakie są idee funkcjonowania Ram Kwalifikacji w Polsce i w Europie. Technologia się rozwija, dlatego w części teoretycznej omawia się także nowe narzędzia, jak i możliwości zawodowe nastolatków, ponieważ rynek pracy dynamicznie się zmienia. Kursanci z doradztwa zawodowego dowiedzą się:

  • jakie są typy doradztwa zawodowego,
  • jak coaching pomaga w rozmowach doradczych,
  • jakie są etapy rozmowy doradczej,
  • jak przebiega diagnoza predyspozycji zawodowych,
  • jakie są wyznaczniki SMART,
  • jakie są teorie o predyspozycjach zawodowych j.l. Hollanda i A. Roe.

Jak wygląda część praktyczna szkolenia z doradztwa zawodowego?

Część praktyczna szkolenia z doradztwa zawodowego jest przeprowadzana zwykle w formie warsztatów, dzięki czemu łatwiej jest przyswoić zdobytą wiedzę. Osoby mogą nauczyć się praktycznych umiejętności, które pomogą w prowadzeniu indywidualnych rozmów z zakresu doradztwa zawodowego oraz wykorzystać elementy diagnostyczne i coachingu.

W części warsztatowej zwykle wykonuje się ćwiczenia w parach, autotesty diagnostyczne, obserwacje i analizy CV, czy odgrywanie ról, kursanci często przeprowadzają symulację rozmowy indywidualnej z doradcą. Na szkoleniu jest możliwość stworzenia indywidualnego planu działania pod okiem instruktora, osoba dowie się, jak określać zawody zgodnie z zasobami oraz jak stworzyć kontrakt doradczy metodą Enrighta.

Dla kogo dobry będzie kurs z doradztwa zatokowego?

Kurs z doradztwa zawodowego będzie odpowiedni dla studentów, jak i absolwentów kierunków pedagogicznych, nauczycielskich, doradczych oraz pokrewnych. Pomoże on zdobyć kwalifikacje doradcy zawodowego oraz przygotuje kursantów do pracy indywidualnej z trudną młodzieżą lub z osobami bezrobotnymi czy niepełnosprawnymi.

Jakie są cele szkolenia z doradztwa zawodowego?

Szkolenia z doradztwa zawodowego nie tylko podnoszą kwalifikacje zawodowe, ale pomogą też w przyszłej pracy, kursant ma szansę dowiedzieć się, w jakim modelu doradczym sprawdza się najlepiej: w dyrektywnym, dialogowym, eklektycznym. Analiza trudnych przypadków na warsztatach pomaga kursantom w bardziej skomplikowanych sytuacjach, ponieważ rozmowy doradcze z osobami długo bezrobotnymi, jak i z OzN mogą być trudniejsze i wymagają innego podejścia.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *