Jak wyczyścić srebro? Co jest bezpieczne dla srebrnej biżuterii?

Srebrne pierścionki

Srebro to jedno z ulubionych szlachetnych metali, z jakimi mamy styczność. Niestety, choć niezwykle piękne są przedmioty, szczególnie biżuteria, wykonane ze srebra, mają jedną bardzo dużą wadę – szybko śniedzieją, pokrywają się ciemnym nalotem i tracą swój blask. Jest jednak na to sposób, a konkretnie kilka sposobów, dzięki którym jesteśmy wyczyścić ten metal, jednocześnie go nie niszcząc.

Dlaczego srebrna biżuteria śniedzieje?

Srebro to jeden najpopularniejszych szlachetnych metali używanych do produkcji biżuterii, zaraz obok złota. Jest lśniący i piękny, a jego barwa sprawia, że pasuje praktycznie do wszystkiego. Dlaczego więc śniedzieje? Taka jest niestety charakterystyka tego metalu, który objawia wrażliwość na kontakt z tlenem i siarką, przez co pokrywa się patyną, cienką warstwą siarczku srebra. Standardowe czyszczenie, przez pocieranie może zniszczyć delikatną srebrną biżuterię i nie uchroni jej przed kolejnym matowieniem, dlatego należy wykorzystać inne sposoby – bezpieczniejsze i dające lepszy efekt.

Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą folii aluminiowej i soli lub sody

Mówiąc konkretniej, to chodzi o użycie folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Urywamy kawałek folii i wykładamy nią miskę lub jakiś pojemnik. Następnie wkładamy do niej srebro i zalewamy wrzącą wodą wymieszaną z połową szklanki sody oczyszczonej. Osad powinien zacząć znikać już po kilku minutach. Istotne, by naczynie, w którym srebra będą brać kąpiel, nie było metalowe. Srebra, w tym biżuterie należy też do tego przygotować i przed kąpielą oczyścić z innych zabrudzeń.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię sodą oczyszczoną z octem?

Można też oczyścić srebro z nalotu, nawet tego ciężkiego środkiem zdecydowanie delikatniejszym, jakim jest roztwór z sody oczyszczonej oraz octu. Należy wymieszać pół szklanki octu z dwiema łyżkami sody i zamoczyć w nim srebro. Oczyszczanie trochę potrwa, bowiem należy zostawić roztwór na co najmniej 2 h. Kolejnym krokiem będzie tylko opłukanie i oczyszczenie srebra.

Pasta do zębów dla srebrnej biżuterii

Ten sposób jest znany nam już nie od dziś i trzeba przyznać, że sprawdza się bardzo dobrze, choć tylko w przypadku niewielkich nalotów. Wystarczy nałożyć pastę do zębów na szczoteczkę i wyszorować nią srebro. Ważne jest jedna to, by pasta nie zawierała sodu

Popiół i jego właściwości czyszczące dla srebra

Ten sposób czyszczenia obecnie niekoniecznie jest znany każdemu, choć zalicza się on do najstarszych metod. Produkt spalania węgla nadaje się do tego doskonale, wystarczy tylko zebrać odrobinę popiołu, przygotować bawełnianą ściereczkę, wodę oraz ręcznik. Popiół wsypuje się na ściereczkę i pociera nim srebro, następnie należy je opłukać i osuszyć.

Proszek do prania dla wyczyszczenia srebra

Czy proszkiem do prania można wyczyścić srebro? Można i działa to nawet lepiej niż piwo, cola czy pasta do zębów. Wystarczy nalać do miski gorącą wodę i wymieszać ją z proszkiem (ok. jednej filiżanki). Następnie umieszcza się w niej biżuterię i odczekuje kilka minut. Później wyjmuje się srebro i przeciera szmatką

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *