Jak odejść z pracy z klasą?

Mężczyźni podają sobie ręce

Czasy, kiedy ludzie pracowali dożywotnio w jednym zakładzie, minęły bezpowrotnie. Obecnie człowiek zmienia pracę nawet kilkakrotnie, ponieważ przychodzi taki moment w życiu, w którym zachodzi potrzeba zmiany. Chcemy się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, doświadczenie oraz lepiej zarabiać. Niezależnie od motywów naszej decyzji bardzo istotny jest sposób, w jaki żegnamy się z dotychczasowym pracodawcą. W poniższym artykule podpowiadamy, jak godnie odejść z pracy.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?

Jeżeli przepracowałeś w danej firmie kilka lat, w pierwszej kolejności znajdź swoją umowę o pracę i dokładnie przestudiuj wszystkie jej zapisy. Jest to ważne z tego względu, że adekwatnie do nich musisz sformułować wypowiedzenie. To, co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę, podpowie artykuł http://a.edu.pl/wypowiedzenie-umowy-o-prace-co-powinno-zawierac/, w którym znajdziesz wskazówki, co do informacji, jakie powinny się w nim znaleźć. Przede wszystkim zwróć uwagę na obowiązujący cię okres wypowiedzenia. Przy dłuższej pracy wynosi ono 3 miesiące, przy krótszym okresie zatrudnienia, 2 tygodnie. Sprawdź również, czy w umowie widnieje zapis mówiący o tym, czy w czasie trwania okresu wypowiedzenia możesz świadczyć pracę dla podmiotów konkurencyjnych. Niektóre wzory wymagają podania przyczyny rezygnacji ze stanowiska, zatem dokładnie przemyśl, co wpiszesz w tej rubryce.

Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest przemyślenie tej decyzji. Zanim położysz wypowiedzenie na biurku szefa, rozważ wszystkie za i przeciw. Sprawdź, jaka jest obecnie sytuacja na rynku pracy i oceń swoje możliwości na tym polu. Określ, co jest dla ciebie ważne, jakimi dysponujesz kompetencjami i umiejętnościami oraz czy wystarczą one, do zmiany pracy na lepszą.

Szefowa i pracownica

Jak odejść z pracy z klasą?

Świat jest bardzo mały i nigdy nie wiadomo, kiedy na swojej drodze spotkamy byłego pracodawcę. Dlatego bez względu na powody odejścia, trzeba zachować twarz i wysoką kulturę osobistą. Ważne jest pozostawienie po sobie dobrego wrażenia. Swoje emocje, żale i wszelkie złe emocje trzymaj na wodzy. Twoja argumentacja musi być rzeczowa i oparta na faktach, a nie własnego niezadowolenia. Umów się na spotkanie z szefem i uprzedź, że chcesz porozmawiać o dalszej współpracy. Załóż, że spotkanie może potrwać nawet półgodziny lub więcej. Przedstaw swoje argumenty w sposób spokojny, nie podnoś głosu, nie prowokuj kłótni. Taka rozmowa zawsze poprzedzana jest niemałym stresem, ale spokojnie. Z żadnym pracodawcą nie będziesz współpracować do końca życia i oni sami też zdają sobie z tego sprawę. Po przedstawieniu powodów twojego odejścia omówcie warunki twojego wypowiedzenia, zakresu wykonywanych w tym czasie obowiązków, kwestii urlopowych, komu należałoby przekazać prace, za które byłeś w firmie odpowiedzialny itp.

Pamiętaj, aby nie rozgłaszać dookoła, że rezygnujesz z pracy. Pierwszą osobą, która ma się o tym dowiedzieć, jest twój przełożony, a nie koledzy. Nie buntuj innych pracowników i nie namawiaj ich do porzucenia danego miejsca pracy. To ich życie i ich sprawa, czy zostaną. Ty odchodzisz i reszta niech już cię nie interesuje. Na okresie wypowiedzenia nie wykonuj zleconych ci prac byle jak tylko z taką samą dokładnością jak dotychczas. Nadal obowiązują cię te same zasady co pozostałych pracowników i za źle czy niedokładnie wykonane zadanie pracodawca może obciąć ci wypłatę lub wyciągnąć wobec ciebie innego rodzaju konsekwencje. Kiedy okres wypowiedzenia się skończy, podaj wszystkim rękę i podziękuj za dotychczasową współpracę. Uśmiechnij się i pozostaw po sobie dobre wrażenie i miłe wspomnienia.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *