Jak wygląda praca programisty PHP?

programowanie PHP

Perspektywy pracy i rozwoju w branży informatycznej stają się coraz bardziej rozbudowane i atrakcyjne. Wiele osób decyduje się na karierę jako programista, czyli osoba pisząca kody do programów, aplikacji czy na strony internetowe. Mogą one powstawać w różnych językach, w tym m.in. PHP. To właśnie na specyfice pracy programisty PHP skupiamy się w naszym artykule.

Jak zostać programistą PHP?

Aby móc pracować i rozwijać się jako programista PHP niewymagane jest ukończenie studiów wyższych w tym zakresie. Wiedzę na temat języka PHP można także zdobyć samodzielnie, na wszelkiego kursach, szkoleniach oraz praktykując, jednak pierwszym krokiem powinno być zdobycie porządnych podstaw. Mamy tutaj na myśli m.in.: algorytmy sortowania, pętle, tworzenie funkcji, rekurencję, programowanie obiektowe. Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, chcąc pracować jako programista PHP, jest to, że wymagana jest nie tylko znajomość języka PHP, ale i szeregu innych wspomagających go, a także narzędzi wykorzystywanych w czasie wykonywania powierzonych działań – m.in. HTML (hipertekstowy język znaczników), CSS i SQL (języki programowania), MySQL, PostgreSQL, GIT (oprogramowanie). Przydatna bywa też znajomość języka Java Script. Ułatwia znacząco pracę, jednak nie jest wymagana. Wiedzę na ich temat najłatwiej zdobywać na zróżnicowanych kursach organizowanych online lub stacjonarnie. W programowaniu PHP, tak jak i wielu innych dziedzinach, najważniejsza bywa praktyka. Aby nauczyć się tej sztuki, warto wymyślić swój własny program i w ramach ćwiczenia zacząć go pisać.

Warto pamiętać, że kariera w zakresie programowania PHP zależna jest nie tylko od wiedzy i umiejętności, ale zespołu pewnych cech charakteru, dzięki którym możliwy jest ogromny rozwój w tej branży. Przede wszystkim są to zdolność logicznego myślenia, chęć do ciągłego rozwoju i poszukiwania nowinek, jak i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Przydatne są także: umiejętność pracy w zespole, cierpliwość, dokładność oraz terminowość. Warto podkreślić, że praca programisty PHP nie jest łatwa, dlatego też w pewnym stopniu powinna być pasją osoby, która szuka zatrudnienia na tym stanowisku.

Gdzie szukać pracy jako programista PHP?

Mając predyspozycje, wiedzę oraz umiejętności można szukać zatrudnienia jako programista PHP. Znajomość PHP oraz pomocniczych narzędzi daje bardzo szerokie możliwości znalezienia pracy. Pierwszym miejscem, do którego wiele z nas udaje się, poszukując zarobku, są wyspecjalizowane serwisy, w których zamieszczane są tego typu ogłoszenia. Programista PHP na gowork.pl może odnaleźć szereg atrakcyjnych ofert. Wakaty z tej branży można znaleźć również w uniwersalnych serwisach, gdzie znajdują się nie tylko anonse związane z pracą, ale i sprzedażowe czy usługowe. Biorąc pod uwagę rozwój i możliwości social media nie można zapominać o tym źródle wiedzy na temat przeprowadzanych rekrutacji. W serwisach społecznościowych znaleźć można grupy tematyczne, w których zamieszczane są ogłoszenia dla osób poszukujących pracy, również jako programiści PHP. Ponadto przydatne bywają serwisy społecznościowe, które specjalizują się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Osoby zainteresowane pracą w konkretniej firmie powinny pamiętać, że ogłoszenia o wolnych stanowiskach bardzo często publikowane są również na stronach internetowych firm związanych z programowaniem. Wiedzę na ten temat można także zdobyć przez znajomych, którzy znaleźli zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie.

Jakie obowiązki ma programista PHP?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie obowiązki wykonywane są na stanowisku programisty PHP. Wiele zależy od pracodawcy bądź zleceniodawcy, a także poziomu zaawansowania pracownika (inne obowiązki będzie mieć junior, a inne senior). Analizując oferty pracy zawarte we wcześniej wspomnianym serwisie z ogłoszeniami, można wyróżnić m.in. zadania takie jak:

 • projektowanie oprogramowania zgodnie z zasadami i standardami obowiązującymi w firmie,
 • rozwój istniejących funkcji i ich optymalizacja,
 • wdrażanie nowych rozwiązań,
 • naprawa błędów,
 • integracja PHP z zewnętrznymi systemami,
 • przygotowywanie dokumentacji projektowej,
 • testowanie wytworzonych kodów,
 • planowanie pracy,
 • współpraca z innymi zespołami,
 • koordynacja działań,
 • spotkania z klientami.

Jakie są zarobki na stanowisku programisty PHP?

Dla wielu osób zawód programisty PHP jest nie tylko bardzo prestiżowy, ale i dochodowy. Jak wynika z przeprowadzonych badań, przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 9.000 zł brutto. Dodatkowo pracownicy mogą korzystać z dodatkowych przywilejów oferowanych przez firmę, np. dofinansowanie zajęć sportowych, pakiet prywatywnej opieki medycznej, dopłaty do szkoleń oraz kursów, a także nauki języków obcych.
Warto zaznaczyć, że zarobki w tej branży zależne są od: wiedzy, umiejętności, staży pracy oraz poziomu zajmowanego stanowiska. Dodatkowo pod uwagę należy brać wielkość firmy oraz miasta, w którym jest zlokalizowana.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

 1. Zastanawiam się nad przebranżowieniem w kierunku IT. Brzmi bardzo ciekawie, a zarobki tez niczego sobie. Dobrze, że dodatkowych studiów robić nie trzeba, bo w tym wieku to już by się mogło nie udać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *