Podłoże do pieczarek w kostce czy luzem? Jak kupować podłoże do pieczarek?

pieczarki

Pieczarki to grzyby, które śmiało można nazwać polskim towarem eksportowym. Nasz kraj jest jednym z największych producentów pieczarek, ale poza samymi grzybami specjalizujemy się również w produkcji podłoża do ich hodowli. Nie wszyscy wiedzą, że podłoże do pieczarek jest produkowane osobno i zajmują się tym inne firmy niż produkcją grzybów, co więcej, takie podłoże może kupić każdy, np. po to, by hodować pieczarki w swoim domu. Produkt ten dostępny jest zarówno w kotce, jak i luzem, skąd jednak wiadomo, który rodzaj wybrać?

Podłoże do pieczarek – podstawowe informacje

Jak łatwo się domyślić, pieczarki nie rosną w zwykłej ziemi i nie da się ich samodzielnie zasiać ani zasadzić. Do uprawy pieczarek niezbędne jest specjalne podłoże, które składa się w głównej mierze ze słomy oraz innych surowców, takich jak pomiot drobiowy, pomiot koński, czy gips. Kupując podłoże do uprawy pieczarek, możemy wybrać, w jakim stadium rozwoju ma znajdować się wsiana tam grzybnia. Producenci oferują podłoża fazy 2 i 3, które dostępne są w kostce lub luzem.

Podłoże do pieczarek w kostce zakupisz na kania.net.pl, podobnie zresztą jak podłoże luzem. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od wielkości hodowli. Podłoże w kostkach wybierane jest zazwyczaj przez mniejszych hodowców pieczarek oraz osoby, które chcą pozyskiwać te grzyby na własny użytek. Duże pieczarkarnie decydują się na zakup podłoża luzem, które sprzedawane jest na tony.

Jak kupować podłoże do pieczarek?

Przede wszystkim kupując podłoże do pieczarek, należy wybrać, w której fazie ma się ono znajdować. Tak jak już wspomnieliśmy, do wyboru jest faza 2 i 3, jednak czym się one od siebie różnią? Otóż faza druga następuje po 2-3 tygodniach fermentacji, po której przeprowadzany jest proces pasteryzacji. Pasteryzacja sprawia, że niszczone są wszystkie niepożądane organizmy. W takim podłożu jest wsiana grzybnia, której hodowca pieczarek musi już tylko zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, czyli optymalną temperaturę oraz wilgotność. Ważne jest również dbanie o higienę, a co za tym idzie – dezynfekcja przejść między regałami uprawowymi.

Podłoże fazy 3 ma w sobie już przerośniętą grzybnię w fazie inkubacji, co oznacza, że kupując takie podłoże, grzybnia jest już najbardziej dojrzała i czas oczekiwania na wzrost grzybów jest bardzo krótki. Proces produkcji takiego podłoża trwa około 6 tygodni. Większość pieczarkarni decyduje się właśnie na jego zakup, gdyż dzięki temu mogą zbierać grzyby już po trzech tygodniach od momentu załadowania podłoża na regały uprawowe.

Ile pieczarek można wyhodować na specjalistycznym podłożu?

Początkujący hodowcy pieczarek bez wątpienia zadają sobie pytanie, ile podłoża potrzebują, aby osiągnąć oczekiwaną ilość grzybów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż bardzo wiele zależy od tego, czy zapewnimy odpowiednie warunki do wzrostu pieczarek. Można jednak przyjąć, że przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury oraz optymalnie nawilżając podłoże, z jednego metra kwadratowego można zebrać nawet 30 kg pieczarek.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

  1. Uprawa pieczarek – ciekawa sprawa. Chyba się zainteresuję. Hodując swoje grzyby mam przynajmniej pewność, że nie są nafaszerowane chemią. Poza tym wiadomo, taniej niż kupować z marżą w sklepie.

  2. Do ich hodowli trzeba mieć odpowiedni teren. One potrzebują prawidłowej pielęgnacji, klimatu i warunków. Ciekawe, że na balkonie uda mi się takie wyhodować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *