Pracownicy do małej firmy — jak przeprowadzić rekrutację?

Kobiety przy rekrutacji

Każda firma, chcąc właściwie funkcjonować, musi posiadać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. W tym celu wystawia się ogłoszenia oraz przeprowadza rekrutacje, które w zależności od wielkości danego przedsiębiorstwa mogą wyglądać inaczej. Zazwyczaj w przypadku mniejszych firm, ich zorganizowanie jest trudniejsze, jako że o wiele trudniej pozyskać nowych pracowników. Jak jednak się do tego przygotować?

Jak zatrudnić pracownika w małej firmie?

Procesy rekrutacyjne w każdej firmie wyglądają dość podobne, choć z oczywistych względów, te mniejsze mają trudniej. Pozyskiwanie pracowników, tworzenie ogłoszeń oraz przeprowadzaniem rekrutacji muszą zająć się samodzielnie, bez wsparcia specjalnych działów czy firm. Z pewnością kwestię zatrudnienia powinno się bardzo dobrze przemyśleć i to niezależnie od tego, kogo i na jakie stanowisko chcemy znaleźć.

Warto znać więc zarówno ustalone zwyczaje, jak i przepisy prawne, którymi trzeba się będzie kierować. W sieci nie brakuje informacji na różne tematy. Gdy chce się więc zatrudnić pracownika, można dowiedzieć się co i jak zrobić. Nawet tego jak zatrudnić obcokrajowca w Polce dowiesz się z artykułu w serwisie www.zapytajpremiera.pl. Podobne teksty są łatwodostępne, więc dobrze korzystać z takich podpowiedzi.

Jak stworzyć ogłoszenie o pracę?

Żeby znaleźć pracownika, podstawą będzie stworzenie ogłoszenia o pracę. Serwisów, na których możliwe jest ich wystawienie, jest naprawdę wiele, dobrze też skorzystać choćby z profilu facebookowego. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, by skonstruować je we właściwy sposób, uwzględniając wszystkie najważniejsze informacje. Chodzi tu przede wszystkim o nazwę stanowiska, nazwę firmy i informacje o niej, zakres obowiązków, wymagania, a także co oferuje forma. Istotne będzie także to, w jaki sposób osoba zainteresowana ma się głosić.

Jak wyselekcjonować kandydatów?

Małe firmy mają zazwyczaj tym gorzej, że odpowiedzi na oferty pracy jest także niewiele, a z tego też względu selekcja kandydatów jest trudniejsza, ponieważ ma się mniejszy wybór. Osoby takie zazwyczaj nigdy nie odpowiadają w 100% naszym oczekiwaniom, dlatego konieczne będzie wybranie tych, którzy są jak najbliżej lub spełniają najważniejsze podstawowe wymagania.

W jaki sposób przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

W przypadku małych firm rzadko kiedy można spotkać się z działem HR, który mógłby przeprowadzić rekrutację i rozmowy kwalifikacyjne. Zajmuje się tym zazwyczaj albo szef, albo specjalnie wyznaczone przez niego do tego osoby. Gdy już wybierze się odpowiednich kandydatów, należy się z nimi skontaktować oraz umówić na spotkanie w wyznaczonym terminie i czasie.

Należy wypytać ich potem o doświadczenia zawodowe, dlaczego chcą pracować akurat tu, a także jakie osiągnięcia zdobyli w poprzedniej pracy. Warto omówić temat ewentualnego rozpoczęcia pracy czy sposobu dalszej komunikacji, a także ile chciałby zarabiać. Takie rekrutacje zazwyczaj są mniejsze i bardziej kameralne, nie można jednak zapominać o celach, jakie ma firma i do czego dąży.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *