Jak szukać okazji na rynku nieruchomości?

Budowa domu jednordzinnego z cegły

Nieruchomości to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w ostatnim czasie, nie powinna zatem dziwić duża liczba ogłoszeń o sprzedaży domu czy mieszkania w niemalże każdym polskim mieście. Jednak jak spośród tych wszystkich ofert, znaleźć prawdziwą perełkę? Jak szukać okazji na rynku nieruchomości? Podpowiadamy w praktycznym poradniku.

Ogłoszenia nieruchomości

Szukając mieszkania czy domu na sprzedaż, w pierwszej kolejności warto sprawdzić tanie nieruchomości w serwisach ogłoszeniowych. Najczęściej dotyczą one rynku wtórnego, a ich niska cena związana jest z koniecznością nagłej wyprowadzki właściciela (gdy np. otrzymał on pracę w innym mieście i musi szybko się przeprowadzić), zadłużeniem, chorobą czy zwyczajnym brakiem wiedzy właściciela o rzeczywistej wartości mieszkania. Ogłoszenia nieruchomości to rzeczywiście jeden z lepszych sposobów na znalezienie okazji na rynku. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać – aby znaleźć prawdziwą perełkę, musisz stale przeglądać ogłoszenia i szybko działać. Tanie mieszkania w serwisach ogłoszeniowych znikają w okamgnieniu.

Warto również pamiętać, że ogłoszenia nieruchomości nie muszą dotyczyć wyłącznie domów czy mieszkań z rynku wtórnego, ale również pierwotnego. W serwisach ogłoszeniowych coraz częściej swoją ofertę umieszczają deweloperzy.

Agent nieruchomości, pośrednik

Jak już wspomnieliśmy szukanie nieruchomości w serwisach ogłoszeniowych, to sposób na znalezienie najtańszego mieszkania czy domu. Jednak codzienne przeglądanie ogłoszeń nieruchomości jest bardzo czasochłonne. Dlatego, jeśli nie masz lub nie chcesz poświęcać swojego czasu na to zadanie, możesz skorzystać z pomocy dobrego agenta nieruchomości, który zna się na rynku, stale go śledzi i jest w stanie znaleźć tanie mieszkanie lub dom w bardzo krótkim czasie. Ponadto tacy pośrednicy mają wprawę w negocjacjach cen nieruchomości, pomogą ci również we wszelkich formalnościach. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że współpraca z agentem nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ostatnie nieruchomości od dewelopera

Wbrew pozorom tanie mieszkania można również znaleźć u deweloperów, w tym celu warto sprawdzić ostatnie sztuki z oferty. Nie bez znaczenia użyliśmy tutaj słowa „sprawdzić”, ponieważ takie nieruchomości zwykle mogą znajdować się w najgorszej lokalizacji, posiadać beznadziejny układ pomieszczeń lub być mocno zacienione. Jednak nie jest to regułą, zdarza się, że ciekawe nieruchomości od deweloperów na końcu sprzedawane są w atrakcyjnych cenach.

Nieruchomości z licytacji komorniczych

Jak jeszcze szukać okazji na rynku nieruchomości? Przeglądając licytacje komornicze. Takie aukcje można znaleźć na stronie Krajowej Rady Komorniczej, gdzie podana jest lokalizacja nieruchomości, jej metraż oraz cena wywoławcza. Jednak w Polsce kupowanie mieszkań w ten sposób nadal jest mało popularne, głównie ze względu na to, że banki za wszelką cenę starają się, aby klient spłacał dług, a komornik nie zajmował hipoteki.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *