Jakie są najpopularniejsze znaki drogowe? STOP, ustąp pierwszeństwa, co jeszcze?

Znak drogowy zwierzęta

Ze znakami drogowymi zaznajomiony jest każdy kierowca. To one organizują ruch na drodze i ostrzegają przed potencjalnym niebezpieczeństwem. To również dzięki nim wiemy, kiedy mamy pierwszeństwo, oraz czy droga, w którą wjeżdżamy to przypadkiem nie ślepa uliczka. Jak by na to nie patrzeć, bez znaków drogowych bylibyśmy bezbronni.

Jak dzielimy znaki drogowe?

Drogi i cała infrastruktura wokół nas pełna jest oznaczeń, na które na co dzień możemy nie zwracać specjalnej uwagi. Jednak kiedy wsiadamy w samochód, nasza percepcja zmienia się znacząco. Znaki drogowe stają się drogowskazami w dżungli, jaką bywają autostrady i trasy szybkiego ruchu.

Znaki dzielimy na poziomie oraz pionowe. Te pierwsze to linie i napisy umieszczone na nawierzchni drogi, takie jak zakaz wyprzedzania czy nakaz stopu. Znaki pionowe to natomiast wszystkie tarcze, które ustawiane są przy drogach, a które musimy znać, aby prowadzić samochód zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Te znaki dzielą się na: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, znaki kierunku a także miejscowości. Szacuje się, że dzisiaj mamy łącznie pond 400 znaków motoryzacyjnych, i chodzi tutaj tylko o znaki pionowe.

Najpopularniejsze znaki drogowe

Tym bardziej odpowiedź na pytanie, jakie są najbardziej popularne znaki drogowe może być nieco kłopotliwa. Każdy, kto zdawał egzamin na prawo jazdy w ciągu ostatnich lat wie, że ilość znaków, jakich musi się nauczyć przyszły kierowca jest ogromna. Zazwyczaj jednak użytkowanie znaków sprowadza się do kilku najbardziej popularnych oznaczeń na polskich drogach, gdyż nauczenie się na pamięć wszystkich jest nie lada wyczynem. Według jednego z rankingów, najpopularniejsze znaki drogowe w Polsce to:

  • znak stopu,
  • znak „ustąp pierwszeństwa”,
  • droga z pierwszeństwem,
  • koniec drogi z pierwszeństwem,
  • zakaz wjazdu,
  • droga rowerowa,
  • zakaz ruchu obustronnego.

Jak powinny być wykonane znaki drogowe?

Znaków drogowych jest wiele, ale na konkretną przestrzeń lub zasadę ruchu przypada tylko jeden znak danego rodzaju. Ważne jest więc, aby oznaczenia drogowe wykonane były z najwyższej jakości materiałów, które nie są podatne na korozję. Istotna jest także odporność na czynniki atmosferyczne. Również farba, jaką są malowane oznaczenia musi być wodoodporna i trwała.

Zasady, według których tworzone są znaki określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, i odnosi się m. in do dopuszczalnych wymiarów znaku drogowego, wielkości liter, odblaskowości czy odległości od siebie poszczególnych elementów. W ustawie określone są również wszystkie zasady, według jakich znak drogowy powinien być zamontowany w przestrzeni. Materiały, z których wykonuje się znaki są dosyć drogie, dlatego niektórzy decydują się na wypożyczenie znaków drogowych zamiast ich kupna – jest to jednak dobre rozwiązanie tylko w przypadku czasowych remontów, na przykład budowania nowych dróg czy przebudowy fragmentu jezdni.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *