Czy domowa stacja ładowania samochodów się opłaca?

ładowanie samochodu

Rozwiązania związane z korzystaniem z pojazdów z napędem elektrycznych stają się coraz częściej stosowane także w naszym kraju. W wielu miastach i miasteczkach zauważyć można rosnącą liczbę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów. Dodatkowo wzrasta popularność domowych „ładowarek”. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Ile kosztuje montaż?

Czym jest domowa stacja ładowania samochodów?

Do pojazdów elektrycznych dołączona może być ładowarka, która pozwoli na jego zasilenie za pomocą energii, która płynie z domowego gniazdka. Rozwiązanie to jednak jest czasochłonne, a obsługa niewygodna. W ofercie firm związanych z elektromobilnością znaleźć można domowe stacje ładowania pojazdów, które umożliwiają szybkie i proste naładowanie samochodu. Zazwyczaj stacje montowane są na ścianie garażu bądź specjalnym stanowisku obok posesji. Są one zasilane prądem jednofazowym (od 3,6 do 7,4 kW mocy) lub trójfazowym (od 11 do 22 kW mocy). Należy podkreślić, że domowa stacja ładowania samochodów oferowana przez sigmapolska.pl nie powinna być montowana przez laików. Osoba wykonująca prace musi posiadać uprawnienia SEP, które pozwolą na bezpieczne i prawidłowe prowadzenie działań. Czas montażu domowej stacji ładowania pojazdów jest krótki, zazwyczaj trwa 1 lub 2 dni.

Czy warto mieć własną, domową, stację ładowania samochodów?

Domowa stacja ładowania samochodów to wydatek około 5.000 zł, w zależności od jej modelu oraz parametrów. Dzięki niej zyskuje się szereg korzyści, dlatego wielu ekspertów oraz użytkowników uważa to za niezwykle opłacalną inwestycję. Jej montaż wskazany jest w szczególności osobom, które nie mieszkają w dużych ośrodkach miejskich, a przez to mają utrudniony dostęp do ogólnodostępnych stacji ładownia pojazdów. Do jej zasadniczych plusów zaliczyć można:

  • szybsze ładowanie pojazdu, wysoka efektywność pracy urządzenia,
  • możliwość korzystania z „ładowarki” o dowolnej porze, np. w nocy podczas snu,
  • dużą wygodę korzystania,
  • spore oszczędności, zwłaszcza gdy stacja używana jest w godzinach nocnych,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • wzrost wartości nieruchomości.

Za szczególnie opłacalne uważane jest zintegrowanie domowej stacji ładowania pojazdów z instalacją fotowoltaiczną, która pozwala na darmowe ładowanie pojazdu, energią elektryczną, która została wytworzona ze słońca.

Jak wybrać najlepszą domową stację ładowania samochodów?

Wybór domowej stacji ładowania podjazdów, tak aby była nie tylko opłacalna, ale i bezpieczna nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim należy porównać moc stacji z parametrami samochodu oraz jego przetwornicy, pojemnością akumulatora – w zależności od modelu moc, typ zasilania oraz natężenie się różnią. Kolejnym z bardzo ważnych aspektów jest typ złącza do ładowania, jak i wariant stacji, ponieważ na rynku znaleźć można modele, które posiadają zainstalowany kabel lub jedynie gniazdo. W przypadku stacji ładowania z przewodem warto sprawdzić jego długość. Wiele z nich może posiadać dodatkowe wyposażenie, które znacząco ułatwi korzystanie, np. aplikacja pozwalająca na zarządzanie stacją za pomocą telefonu, oprogramowanie umożliwiające wybór mocy, monitorowanie stanu ładowania auta, kontrola zużycia energii, wieszaki na kable, ograniczenie dostępu. Poruszając kwestię doboru domowej stacji ładowania, nie można także zapominać, że bardzo ważne jest skontrolowanie stanu oraz możliwości domowej sieci elektrycznej, jak i jej mocy.

To Cię zanteresuje

3 komentarze

  1. Jak kogoś stać na elektryczne auto to i stacja jest dla niego opłacalna, przecież to proste jak 2×2 😔

  2. Tesla rządzi! Chociaż prąd niemiłosiernie drogi… korci mnie, żeby kupić auto elektryczne, ale trochę martwię się, czy nie pójdę z torbami, choć to nadal tańsze od benzyny…

  3. No właśnie, wszystko fajnie, ale przy aktualnych podwyżkach cen prądu, samochody elektryczne już nie wydają się być takie super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *