Jak wybrać kartę kredytową? Na co uważać przy wyborze karty kredytowej?

karta kredytowa

Aktualnie coraz więcej osób rezygnuje z płatności gotówkowych – rządzą transakcje kartowe. Pozwalają nie tylko na uiszczenie należności podczas fizycznych zakupów, ale i tych robionych w sieci oraz dokonanie rezerwacji np. hotelu. Coraz popularniejsze, oprócz kart debetowych, stają się także karty kredytowe. Doradzimy jak wybrać najlepszą!

Czym jest karta kredytowa?

Jak można się domyślić, karta kredytowa to jeden z typów kart płatniczych powszechnie akceptowanych w Polsce i na świecie. Jej działanie opiera się na korzystaniu z limitu kredytowego, który przyznaje bank. Płacąc kartą kredytową, zaciąga się swego rodzaju krótkoterminową pożyczkę bankową. Należy ją spłacić w określonym czasie, najlepiej zmieścić się w okresie bezodsetkowym, by nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem ze środków kredytowych. Limit ustalany jest indywidualnie dla każdego z wnioskujących o kartę, m.in. na podstawie jego wiarygodności kredytowej. Zazwyczaj kartkę kredytową wykorzystuje się do płatności kartowych, można także za jej pomocą wypłacić środki z bankomatu. Możliwe jest wybranie karty kredytowej dowolnej instytucji, zazwyczaj niewymagane jest posiadanie rachunku osobistego, ale w niektórych przypadkach może być to określone w regulaminie danej instytucji – jest to jednak rzadka praktyka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę kredytową?

Decydując się na kartę kredytową, warto porównać ze sobą dostępne na rynku opcje. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim warto zapoznać się z opłatami, które należy uiścić, by móc korzystać z produktu oraz z tym, jakie warunki pozwalają na ich zredukowanie. Kolejnymi istotnymi aspektami są długość wspomnianego wcześniej okresu bezodsetkowego (im dłuższy, tym lepszy) oraz ewentualne oprocentowanie pożyczonych środków. Znając aspekty ważne podczas wyboru karty, warto wspomnieć, że bardzo przydatny ranking kart kredytowych znajdziesz na stronie https://zgarnijpremie.pl. Przedstawiono tam hierarchię najbardziej okazyjnych ofert w danym czasie, możliwe jest także szybkie i proste aplikowanie o nią – po kliknięciu przycisku „Złóż wniosek”, jest się automatycznie przenoszonym do formularza na stronie banku, dzięki któremu możliwe jest szybkie wysłanie zapytania o kartę.
Warto wiedzieć, że w procesie aplikowania o kartę kredytową można także uzyskać dodatkowe korzyści, biorąc udział w oferowanych przez bank w danym czasie promocjach i ofertach specjalnych. Wśród obowiązujących na początku listopada 2021 roku promocji znaleźć można:

  • zwrot na paliwo,
  • vouchery do serwisów sprzedażowych,
  • vouchery do marketów,
  • gotówkę,
  • smartfony.

Złota karta kredytowa – czy warto ją wybrać?

Karty kredytowe z podstawowej oferty banków cechują się standardowymi kolorami – są czerwone, granatowe, zielone… Instytucje proponują także złote karty. Niegdyś przeznaczone były dla ściśle określonego, zamożnego, grona odbiorców. Dzisiaj jej posiadaczem może stać się prawie każdy, nawet osoby, które nie osiągają bardzo wysokich dochodów – w niektórych bankach przychody na poziomie 3500 zł netto są progiem do uzyskania złotej karty kredytowej. Ponadto podczas jej przyznawania pod uwagę brana jest także wiarygodność kredytowa wnioskodawcy.

Wiele osób decyduje się na wybór złotej karty kredytowej ze względu na jej liczne zalety. Bardzo ważne są dla nich wyższe limity kredytowe oraz wyselekcjonowane promocje i pakiety korzyści. Warto także zaznaczyć, że posiadacze złotych kart w niektórych przypadkach mogą liczyć na dodatkowe bezpłatne wsparcie związane np. z ubezpieczeniem czy rozwiązywaniem problemów w podróży. Ponadto dodaje ona prestiżu, co dla wielu osób może być bardzo istotnym argumentem, by zaaplikować o złotą kartę kredytową. Zazwyczaj koszty związane z jej posiadaniem mogą być porównywane z klasyczną, standardową kartą kredytową, dlatego to stosunkowo opłacalny wybór.

O czym trzeba pamiętać w aspekcie karty kredytowej?

Wszyscy posiadacze kart kredytowych powinni kierować się przede wszystkim rozsądkiem, podczas korzystania z wybranego przez siebie produktu. Już na etapie wnioskowania o nią warto zdecydować się na rozsądny limit, tak aby móc spłacić zaciągnięte zobowiązanie w darmowym okresie bezodsetkowym – dodatkowe koszty ponoszone w przypadku zwłoki mogą znacząco nadszarpnąć budżet. W tym aspekcie warto także pamiętać o przestrzeganiu terminów określonych w umowie, które pozwolą na darmowe korzystanie z gotówki. Warto pamiętać, że wiele banków wyklucza transakcje gotówkowe (wypłatę środków z bankomatu) z okresu bezodsetkowego.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

  1. Złota karta? Brzmi świetnie! Dla mnie kluczowe było to, że dali mi kasę za wyrobienie karty i mam moneyback. Dzięki temu mogę mieć spore zwroty za zakupy. A przecież i tak je muszę robić.

  2. Jeśli z używania karty możemy coś mieć, jak np. moneyback, to świetnie, ale w przeciwnym wypadku nie widzę sensu jej używania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *