ETF – czym jest i dlaczego warto go kupić?

wykresy giełdowe

Inwestowanie w ETF-y to sposób inwestowania długoterminowego, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Czym w zasadzie jest ETF? Dlaczego warto kupić jednostki uczestnictwa tego typu funduszu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak działa ETF?

ETF, czyli Exchange Traded Fund jest funduszem inwestycyjnym, który jest notowany na giełdzie. W efekcie charakteryzuje go wysoka płynność oraz bieżąca wycena, co nie jest spotykane w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. ETF odróżnia od nich również cel działania, ponieważ nie stara się on uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale dąży do wiernego naśladowania konkretnego instrumentu bazowego, na którym się opiera. Instrumentem bazowym w tym przypadku mogą być między innymi indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, a nawet kryptowaluty. W praktyce ETF składa się z akcji tych samych spółek, które tworzą dany indeks, co w efekcie powoduje, że zmiana wartości indeksu skutkuje identyczną zmianą wartości ETF-u.

W jaki sposób kupić jednostki ETF-u?

Inwestowanie w ETF-y, mimo iż dla wielu osób wydaje się skomplikowane, w rzeczywistości jest bardzo proste i ogólnodostępne. Wynika to z faktu, że warunkiem koniecznym do ich zakupu jest wyłącznie posiadanie odpowiedniego rachunku maklerskiego. Otwiera się go u brokera, którego przykładem może być bank Saxo umożliwiający inwestowanie w ponad 6 400 różnych ETF-ów. W tym miejscy należy podkreślić, że wybór brokera powinien być świadomy, ponieważ przekłada się on nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także komfort inwestowania i wiele innych kwestii. W jaki sposób zatem go dokonać? Szczegółowe informacje znajdują się w artykule przedstawiającym ten proces.

Dlaczego warto kupować ETF-y?

Rosnąca popularność inwestowania w ETF-y wynika przede wszystkim z ich licznych zalet. Dlaczego zatem warto je kupować? Przede wszystkim dlatego, że próby pokonania rynku w większości przypadków kończą się fiaskiem, a indeksy z reguły długoterminowo rosną. W związku z tym ich naśladowanie jest jak najbardziej godne rozważenia. Wykorzystując w tym celu ETF-y można liczyć również na niskie opłaty za zarządzanie funduszem, który podlega pod tzw. zarządzanie pasywne. Atutem z pewnością jest również fakt, że inwestowanie w ETF-y jest bardzo proste, ponieważ sprowadza się jedynie do wyboru i zakupu konkretnego funduszu. Inwestor nie musi natomiast śledzić na bieżąco notowań giełdowych, czy samodzielnie decydować o zmianach w swoim portfelu.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y może być dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka długoterminowej inwestycji mającej przynieść stabilny zysk. Kupując tego typu fundusze można przypuszczać, że z dużym prawdopodobieństwem uda się go osiągnąć.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

  1. Etf to tylko długoterminowo… a ja nie bardzo ufam inwestycjom, które trwają kilka lat, jak dla mnie to po prostu za duże ryzyko….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *