Co zwiedzić w Warszawie? Miejsca, które trzeba zobaczyć w stolicy

Panorama Warszawy

Warszawa – stolica. Miasto tętniące życiem, o wspaniałej historii, gdzie na każdym kroku znajdziemy ślady po historycznych wydarzeniach. To miejsce o wspaniałych walorach architektonicznych, pięknych ogrodach botanicznych, zoologicznych, miejsce rozrywki zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. O tym co koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając stolicę Polski, podpowiadamy w poniższym artykule.

Muzeum Neonów – ulica Mińska 25

Jest to ekspozycja powojennych reklam świetnych – neonów. Jest to pierwsze muzeum w Polsce i zarazem jedno z nielicznych na świecie, poświęcone starym reklamom świetlnym. Stała kolekcja muzeum, obejmuje około stu starych neonów oraz innych instalacji reklamowych, zaprojektowanych przez wybitnych artystów i grafików. W tym muzeum można przyjrzeć się z bliska neonom oraz poznać piękno i kunszt tej zapominanej formy sztuki. Jest to idealne miejsce dla osób, dla których sztuka stanowi ważny element życia.

Muzeum życia w PRL – ulica Piękna 28/34

To miejsce, gdzie na niewielkiej powierzchni zgromadzono setki eksponatów, które oddziałują na starszych, pamiętających tamte czasy, jak i na młodszych zwiedzających jak wehikuł czasu. To ciekawa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, którym warto pokazać, jak kiedyś żyli ich rodzice lub dziadkowie i jak wyglądało życie bez smartfonów i komputerów. Zobaczyć tu można wiele rzeczy z czasów PRL jak narty, rowery, kosmetyki, obrazy, radia i inne rzeczy codziennego użytku. Można również podziwiać eksponaty związane z podziemną działalnością antykomunistyczną. Wizyta w tym muzeum to nie tylko powrót do przeszłości, ale także lekcja historii dla tych, którzy nie wiedzą, jak wyglądało życie w komunistycznej Polsce.

Muzeum katyńskie – ulica Jana Jeziorańskiego 4 (Cytadela Warszawska)

Skoro mowa o historii, to nie wolno zapominać o jednym z tych wydarzeń historycznych, które odcisnęły na losach Polski ogromne piętno. Mowa o ofiarach zbrodni katyńskiej. Muzeum katyńskie to wyjątkowe muzeum, które przedstawia zbrodnię katyńską nie tylko pod kątem zabytków rzeczowych (przedmiotów wydobytych z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje), ale też pod kątem licznych dokumentów historycznych (ekshumacje, korespondencje wymordowanych jeńców wysyłanych do najbliższych, pamiętniki, dzienniki i wiele innych). To również zbiory fotografii poległych jeńców, zdjęcia dokumentujące prace ekshumacyjne i miejsca zbrodni. To miejsce, które powinni odwiedzić zwłaszcza młodzi zwiedzający, aby ukształtowało to ich postawę historyczną oraz patriotyczną.

Muzeum Powstania Warszawskiego – ulica Grzybowska 79

Będąc w Warszawie, nie można przejść obojętnie obok miejsca, w którym upamiętniony został największy zryw powstańczy w okupowanej Warszawie i które na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. To wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. Multimedialna ekspozycja pokazuje atmosferę powstańczej Warszawy podczas trwającego 63 dni powstania. Pokazuje życie codzienne ludności cywilnej oraz akcje militarne. Spacerując po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej stolicy, można wsłuchać się w opowieści ocalałych powstańców, obejrzeć powstańcze pamiątki oraz poczuć na własnej skórze, jak czuli się przemieszczający kanałami żołnierze. Wizyta w tym muzeum, pozostanie w sercu i umyślę na długie lata.

Łazienki Królewskie – Agrykola 1

Oczywiście Warszawa to nie tylko muzea, ale i piękne ogrody oraz parki. Na pewno trzeba zobaczyć Łazienki Królewskie, które urzekają cudowną zielenią i wspaniałą infrastrukturą. To letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. W tym miejscu można się wyciszyć, zrelaksować, a nawet popływać gondolą na jeziorze gdzie z oddali, spogląda na zwiedzających Chopin. Piękny i zadbany pałac zrobi wrażenie nawet na najbardziej wybrednych zwiedzających a młodsi, będą mogli dosłownie zetknąć się z przyrodą i korzystać z takich jej uroków, jak wiewiórki które oswoiły się z obecnością ludzi i wcale się ich nie boją.

Stare Miasto

To prawdziwa perła stolicy. Zachwyca kolorowymi kamienicami oraz wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nie bez powodu, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie należy odwiedzić Zamek Królewski, gdzie podpisano Konstytucję 3 Maja. Można w nim podziwiać królewskie apartamenty, słynne obrazy pędzla Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta. Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który to właśnie w XVI wieku, przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. To tutaj znajdziemy słynną Syrenkę Warszawską, będącą zarówno symbolem miasta, jak i jego godłem oraz opiekunką. W tym miejscu nie sposób się zakochać.

Stare miasto w Warszawie

Miejski Ogród Zoologiczny – ulica Ratuszowa 1/3

Jeśli przyjeżdżasz do Warszawy z dziećmi, koniecznie zabierz je do słynnego ogrodu zoologicznego, istniejącego już od ponad 90 lat. Losy tego miejsca, były zawsze ściśle związane z historią Warszawy. Pierwsze zwierzyńce w Warszawie powstawały przy dworach królewskich. W XVII wieku na skarpie Pałacu Kazimierzowskiego powstała menażeria dworu Wazów, która stała się inspiracją dla Henryka Sienkiewicza, który w swoim dziele „Potop” opisał walkę Zagłoby z małpami, właśnie w tym miejscu. Tutaj można zobaczyć najpiękniejsze gatunki zwierząt z całego świata, jak również, poznać długą i zarazem niezwykłą historię muzeum które, aby uzyskać dzisiejszą postać, musiało przejść bardzo wyboistą drogę.

Ogród Saski – Warszawa Śródmieście

Jest jednym z najstarszych parków w Polsce, założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego jako ogród przypałacowy w stylu francuskim. Można tu podziwiać 21 barokowych rzeźb muz i cnót, przepiękną Fontannę Wielką, wodozbiór w kształcie rotundy, zegar słoneczny. Można odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pałac Błękitny. Znajduje się tu również pomnik jednej z najwybitniejszych polskich poetek Marii Konopnickiej, płyta pamiątkowa na cześć warszawiaków poległych w II wojnie światowej oraz płyta upamiętniająca powitanie wojsk polskich przez Józefa Piłsudskiego w 1920 r. Wizytujący mogą również podziwiać piękną oranżerię, Żelazną Bramę finezyjnie ozdobioną z herbami Polski i Litwy oraz zwiedzić Pałac Saski.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *