Każdy z nas lubi rozkoszować się ryżem, który jest sypki i nie klei się. Ugotowanie takiego ryżu wcale nie jest trudne, trzeba tylko poznać tajniki dobrego gotowania. W tym zakresie wystarczy kilka prostych zasad dzięki którym, można ugotować każdy rodzaj ryżu bez woreczka. Taki ryż jest nie tylko o wiele smaczniejszy, ale przede wszystkim zdrowszy. Jak ugotować ryż bez torebki? Przeczytaj poniższy artykuł.
Dlaczego warto gotować ryż bez woreczka?
Utarło się, że gotowanie ryżu w torebce to sposób szybki i mało wymagający. Błąd! Często zdarza się, że ryż w torebce gotujemy za długo, przez co ryż jest przeciągnięty, rozgotowany i tworzy się z niego rozlazła breja. Nie wygląda to ani zachęcająco, ani apetycznie. A przecież najlepiej smakuje sypki i puszysty ryż. Ponadto, ryż sypki jest tańszy, od ryżu kupowanego w woreczkach. Najlepszy i najbardziej popularny jest ryż długoziarnisty, kupowany w kilogramowych opakowaniach. Fakty są takie, że ryż sypki gotuje się tyle samo lub niewiele dłużej, od ryżu w woreczkach a różnica w smaku jest diametralna.
Jakie sposoby na gotowanie ryżu bez woreczka?
Ugotowanie ryżu bez woreczka nie jest wcale taką czarną magią, a wraz z nabieraniem wprawy, staje się bardzo proste. Trzeba tylko poznać kilka nieodzownych w tym zakresie czynności oraz zasad. Mianowicie, aby ugotować pyszny i puszysty ryż bez torebki trzeba w pierwszej kolejności, odmierzyć potrzebną ilość ryżu. Można w tym celu posłużyć się szklanką. Ryż należy opłukać w zimnej wodzie do momentu, aż woda będzie przejrzysta.
Kolejnym krokiem, jest wrzucenie ryżu do garnka i zalanie go podwojoną ilością zimnej wody. W tym przypadku wystarczą dwie szklanki. Wodę z ryżem odrobinę solimy, delikatnie mieszamy i przykrywamy garnek pokrywką. Najlepiej sprawdzi się garnek z grubym dnem. W trakcie gotowania, na powierzchni ryżu zaczną pojawiać się tzw. kratery, czyli dziury. Nie jest to nic złego, wprost przeciwnie. Kiedy zachodzi taki proces to znak, że przez ryż przechodzi para. Ryż należy kilka razy zamieszać i gotować do momentu całkowitego wyparowania wody.
Ryż biały gotuje się ok. 15 minut, natomiast brązowy do 40 minut. Po ugotowaniu odstawiamy garnek z ognia. Jeśli po ugotowaniu ziarenka ryżu nie są całkiem miękkie, wówczas można zawinąć garnek w ściereczkę i wstawić np. pod koc, aby „doszedł”. W efekcie otrzymujemy puszysty, sypki i nieposklejany ryż.
Dlaczego gotowanie ryżu w woreczku jest szkodliwe?
Jak się okazuje, szybkie i wygodne gotowanie ryżu w woreczkach może być szkodliwe dla zdrowia. Dzieje się tak za sprawą wysokiej temperatury, która uwalnia bisfenol A. Jest to organiczny związek chemiczny stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, zwany „cichym trucicielem”. Znajduje się w plastikowych opakowaniach kasz i ryżu oraz w torebkach foliowych i w rękawach do pieczenia. Związek ten, przedostaje się do organizmu drogą pokarmową, oddechową oraz przez skórę i może przyczyniać się do niektórych chorób. Zaburza pracę układu hormonalnego, hamuje wydzielanie hormonów tarczycy i powoduje otyłość.
Jak widać gotowanie ryżu bez torebki nie tylko działa korzystnie na walory smakowe i estetyczne potraw, ale przede wszystkim, jest zbawienne dla zdrowia. Dlatego mądrzejsi o tę wiedzę, zmieńmy swoje nawyki i zadbajmy o lepszy smak potraw oraz swoje zdrowie.