Chyba wszyscy wiedzą, jak mniej więcej powinno wyglądać dobre CV, ale z listem motywacyjnym jest już trudniejsza sprawa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak go napisać, żeby osiągnąć zamierzony skutek. Poniżej udzielamy kilku rad, które mogą się przydać.
- Spersonalizuj list motywacyjny
- Wskaż swoją motywację
- Napisz coś nowego
- Zadbaj o formę
- Unikaj szablonów
- Podaj konkretne argumenty
1. Spersonalizuj list motywacyjny
We wstępie listu motywacyjnego powinieneś określić jego adresata. Może to być na przykład dział HR albo konkretna osoba, jak chociażby dyrektor owego działu. To ważna sprawa, bo w ten sposób już na wstępie można nawiązać kontakt z odbiorcą.
2. Wskaż swoją motywację
Uzasadnij w liście, dlaczego aplikujesz akurat do tej firmy i na to konkretne stanowisko. Oczywiście, jeśli jesteś reprezentatywnym przykładem, zapewne wysyłasz CV i listy motywacyjne do wielu różnych firm, ale osoba odpowiedzialna za rekrutację wcale nie musi tego wiedzieć. Można tutaj przedstawić firmę w pozytywnym świetle, jako rozpoznawalną, wiarygodną i w ogóle lidera branży, choć oczywiście nie powinno się rozpływać w pochwałach, bo łatwo o przesadę. Możesz wskazać, że dane stanowisko pozwoli ci doskonalić się w fachu, z jakim wiążesz swoją ścieżkę zawodową.
3. Napisz coś nowego
List motywacyjny powinien odpowiadać na konkretną ofertę pracy. Musi też zawierać informacje, których nie ma w CV, inaczej jego pisanie byłoby bezcelowe. Pracodawca nie zagląda do listu motywacyjnego po to, by przeczytać jeszcze raz to samo, ale by właśnie dowiedzieć się o kandydacie czegoś nowego.
4. Zadbaj o formę
Ważna jest nie tylko treść, ale i forma listu motywacyjnego. Powinien on być czytelny i przejrzysty, tak by zapoznanie się z nim nie nastręczało żadnych problemów. Treść warto podzielić na kilka akapitów – zbity blok tekstu nie jest czymś, co zachęca do lektury. Szatę graficzną listu dobrze jest zaplanować tak, by współgrała z CV. Oba dokumenty utrzymane w jednakowej stylistyce powinny zrobić dobre wrażenie estetyczne.
5. Unikaj szablonów
Nie jest łatwo ułożyć ciekawie sformułowany list motywacyjny, dlatego jest całkiem zrozumiałe, że odczuwa się silną pokusę, by skorzystać z któregoś z licznych szablonów dostępnych w internecie. Należy się tego jednak wystrzegać. Dlaczego? Ponieważ inni aplikanci, a zatem nasza konkurencja na rynku pracy, myślą tak samo i również korzystają z tych szablonów. A to oznacza, że nasz list motywacyjny może być bliźniaczo podobny do wielu innych, jakie złożono u pracodawcy. Zaś najgorsza strategia przy szukaniu pracy, to wtopić się w tłum.
Nie tak się to robi. Szukając zatrudnienia, trzeba właśnie wyróżnić się spośród innych. Dlatego list motywacyjny napisany według ogólnodostępnego szablonu może się okazać strzałem w stopę. Lepiej nie zaczynać utartą formułką (typu „W odpowiedzi na ogłoszenie z dnia … chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”). List motywacyjny to okazja, by się zareklamować, przedstawić swoje indywidualne podejście, pokazać, że jest się jedynym w swoim rodzaju, a nie jednym z wielu.
6. Podaj konkretne argumenty
Spróbuj swoim listem przekonać pracodawcę, że to właśnie ciebie warto zatrudnić. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i nad tym, które z nich są szczególnie ważne w kontekście pracy, o którą się starasz. Waśnie te cechy należy uwypuklić w liście motywacyjnym. Zwróć uwagę pracodawcy na swoje kwalifikacje i przymioty, które na tym konkretnym stanowisku mogą oddać nieocenione zasługi.