Czym jest biletomat? Co pisze o biletomatach ich producent?

Wnętrze autobusu

Biletomaty to przydatne w przestrzeni publicznej urządzenia. Za ich pomocą można szybciej i wygodniej kupić bilety na środki transportu. Są intuicyjne, proste w obsłudze, dostępne w najważniejszych miejscach przesiadkowych w wielu miastach. Co jeszcze warto wiedzieć o biletomatach? Dlaczego warto, by takie urządzenia były obecne na dworcach, przystankach i w autobusach?

Czym jest biletomat?

Biletomat to rodzaj automatu, który umożliwia zakupienie biletów. Najczęściej można spotkać go w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, na stacjach metra i na dworcach kolejowych. Stacjonarny biletomat jest opisany na mera-systemy.pl/biletomaty-stacjonarne, gdzie można zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją. Większość tego typu urządzeń umożliwia różne rodzaje płatności, zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą.

Rodzaje biletomatów

Automaty biletowe podzielić można na biletomaty stacjonarne i mobilne. Te pierwsze są montowane w miejscach publicznych. Mogą to być przystanki na zewnątrz, ale i dworce. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie jest największy ruch pasażerski i mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć zakup biletów. Takie urządzenia są odporne na skrajne warunki pogodowe, mają wysoką klasę szczelności i są wandaloodporne. Obsługa tych biletomatów jest prosta, nie powinni mieć z nią problemów nawet seniorzy. Urządzenia wyposażone są w duże wyświetlacze, na których z łatwością można odczytać pojawiające się komunikaty.

Biletomaty mobilne to te, które pojawiają się w środkach transportu publicznego. Dzięki nim nie trzeba już martwić się o brak biletu lub niewystarczającą ilość drobnych, by kupić go u kierowcy. To w znaczny sposób przyspiesza proces zakupu, dzięki takim urządzeniom pasażerowie nie muszą stresować się tym, że nie zdążą kupić biletu w kiosku. Jeżeli chodzi o płatności, zazwyczaj są one bezgotówkowe i gotówkowe. W niektórych miastach istnieje też możliwość doładowania biletu elektronicznego właśnie w takim urządzeniu.

Jakie są zalety biletomatów?

Automaty biletowe mają wiele zalet, zarówno dla korzystających z nich pasażerów, jak i dla osób odpowiedzialnych za transport miejski, obsługę klientów przy kasach biletowych itp. Montowanie takich urządzeń w przestrzeni publicznej to przede wszystkim racjonalizowanie ruchu. Kolejki do kas lub kiosków zmniejszają się, co tym samym przyspiesza sprzedaż biletów. Kolejną ich zaletą jest to, że są one dostępne praktycznie całą dobę. Nie ma znaczenia czy jest noc, czy święto, bilet w takim urządzaniu kupić można zawsze.

Plusem jest także komfort użytkowania. Urządzenia te są intuicyjne w obsłudze, są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Korzystać z nich mogą zarówno pasażerowie posiadający problemy ze wzrokiem, jak i osoby z ograniczeniami ruchowymi. Ponadto umożliwiają kilka form płatności, co zwiększa dostępność zakupu biletów za gotówkę lub przy płatności kartą. Biletomaty są także wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu z powodzeniem mogą być montowane w przestrzeni publicznej. Są odporne na zniszczenia oraz skrajne temperatury.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. Chwała temu, kto wymyślił biletomaty! Cieszę się, że takie maszyny funkcjonują w Polsce, bo niekiedy w normalnych sklepach nie można kupić biletu. Pełny szacun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *