Outsourcing IT to popularna obsługa, na którą decyduje się coraz więcej firm, szczególnie tych mniejszych i średnich, w których nie opłaca się zatrudniać specjalistów IT na etacie. Wsparcie informatyczne udzielane przez zewnętrzne firmy ma wiele zalet – jakich? Co warto wiedzieć o outsourcingu IT?
Outsourcing IT – co to jest?
Outsourcing IT to obsługa informatyczna firm (www.ittouch.pl) realizowana przez zewnętrzne podmioty. Pozwala ona na obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie i zapewnia stały dostęp do wykwalifikowanych specjalistów z branży informatycznej. Nie są to jedyne zalety outsourcingu IT, kolejne zostaną przedstawione poniżej.
Co wchodzi w zakres outsourcingu IT?
Wszystko zależy od firmy oferującej outsourcing IT. Niektóre mają w ofercie pełną obsługę, inne zajmują się konkretnymi procesami, zadaniami itp. Najczęściej wśród usług związanych ze wsparciem informatycznym wymienia się tworzenie i rozbudowywanie sieci komputerowej, zarządzanie urządzeniami sieciowymi, zabezpieczanie przed utratą danych, reagowanie na awarie i usterki, instalację nowych komputerów, usuwanie wirusów, reinstalacje systemów operacyjnych, rozwiązywanie bieżących problemów z oprogramowaniem, doradztwo i konsulting itp.
Niektóre firmy świadczą także outsourcing pracowniczy. Na czym on polega? Na czas realizacji jakiegoś zadania, specjaliści dołączają do danej firmy. Wdrażają innych pracowników, dzielą się z nimi wiedzą i doświadczeniem.
Jakie są zalety outsourcingu IT?
Outsourcing IT ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się obniżenie kosztów firmy. Przedsiębiorca nie musi bowiem zatrudniać informatyka na pełny etat, odchodzą opłaty związane z ubezpieczeniami, składkami i wynagrodzeniem, co jest sporą oszczędnością. Zaletą jest również to, że firma otrzymuje stały dostęp do nowoczesnych technologii i rozwiązań oferowanych przez doświadczonych specjalistów.
Na korzyść jest także elastyczność między podmiotem oferującym outsourcing IT a klientami. Mogą oni wybrać, na jakich usługach zależy im najbardziej, istnieje możliwość indywidualnego dopasowania oferty. Ponadto firmy zyskują również stały monitoring IT, szybkie reagowanie w razie awarii i usterek. Serwis pojawia się niemal natychmiast, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zdecydowanie się na współpracę z firmą outsourcingową to także większa pewność co do specjalistów, niż zatrudniając na etat samodzielnego informatyka. Uznane firmy oferujące takie usługi nie mogą pozwolić sobie na źle wykonaną pracę, dbają o jakość obsługi i stale się doskonalą.
Jak wybrać firmę outsourcingową?
Przy wyborze firmy świadczącej outsourcing IT należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wyróżnia się wśród nich przede wszystkim doświadczenie. Jeśli dany podmiot istnieje już na rynku od dłuższego czasu, może pochwalić się wieloma klientami, ma od nich referencje itp., wówczas można takiej firmie zaufać. Często na stronie internetowej można sprawdzić, czy wybrany dostawca usług ma dodatkowe certyfikaty, czy uprawnienia z zakresu IT. Warto dopytać też o model współpracy i zakres usług. Nie wszystkie firmy mogą pochwalić się pełnym outsourcingiem IT.
Jeden komentarz
Nawet nie sądziłem, że można z czegoś takiego skorzystać. Myślałem, że jak współpraca z informatykiem to raczej na stałe, a tu proszę, da się inaczej wedle potrzeb 🙂