Chcesz inwestować w kryptowaluty? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Na pewno warto pomyśleć o portfelu kryptowalut. Co to takiego? Do czego się przyda? Jak założyć go krok po kroku? Wyjaśniamy!
- Portfel kryptowalut – co to takiego?
- Rodzaje portfeli kryptowalutowych
- Jak założyć portfel giełdowy?
- Jak założyć portfel typu self-custodial?
- Jak założyć portfel sprzętowy?
Portfel kryptowalut – co to takiego?
Kryptowalut nie da się fizycznie posiadać. Portfel jest więc potrzebny nie po to, by je w nim schować, ale by przechowywać w nim klucze publiczne i prywatne. Co to takiego? To ciąg cyfr i znaków „nie do zapamiętania”. To właśnie klucze prywatne i publiczne dają dostęp do posiadanych danych w blockchainie. Warto wiedzieć, że każdy, kto ma klucz prywatny, ma równocześnie możliwość dostania się do przypisanych do niego kryptowalut. Dla ich posiadaczy jest to niezbędny sposób, by móc wykonywać transakcje kryptowalutowe. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie klucza prywatnego. Jego utrata skutkuje stratą posiadanych kryptowalut. Klucze prywatne można przechowywać w portfelu kryptowalutowym, przykładem jest https://portfelbitcoin.pl, gdzie można utworzyć konto, by pod „jednym hasłem” przechowywać dostęp do posiadanych kryptowalut. Gdzie go szukać?
Rodzaje portfeli kryptowalutowych
Istnieje wiele różnych typów portfeli kryptowalutowych. Największą popularnością cieszą się portfele giełdowe (hostowane), mobilne i sprzętowe. Który z nich wybrać? To zależy przede wszystkim od tego, co chce się zrobić z posiadaną kryptowalutą i jakie zabezpieczenia uważa się za wystarczające.
Jak założyć portfel giełdowy?
Portfele giełdowe są zdecydowanie najłatwiejsze w założeniu, dlatego są tak chętnie wybierane. Często, gdy kupuje się kryptowaluty przy pomocy aplikacji, automatycznie utworzony zostaje dla użytkownika portfel hostowany. Jednak warto pamiętać, że angażuje się w to wówczas trzecią stronę, co niesie za sobą korzyści – gdy zapomni się hasła, nie straci się swoich środków. Wadą na pewno jest to, że portfele hostowane to klucze prywatne, które nie są naszą własnością. Poza tym giełdy są narażone na ataki hakerów. A jak założyć portfel hostowany?
1. Trzeba wybrać spośród wszystkich platform taką, której się zaufa. Dla wielu osób ważne będzie to, jakie dane są niezbędne do założenia konta, jakie są formy ich zabezpieczenia (zaleca się korzystanie z weryfikacji dwuetapowej lub 2FA), czy dana aplikacja działa zgodnie z przepisami, a także czy jest łatwa w użytkowaniu.
2. Należy założyć konto zgodnie z instrukcjami zamieszczanymi na ekranie.
3. Ostatnim krokiem jest zakup kryptowaluty. Większość popularnych giełd i platform kryptowalutowych umożliwia płatność przy pomocy karty kredytowej lub konta bankowego, a jeśli już się posiada kryptowaluty, to można przesłać je do nowo utworzonego portfela hostowanego.
Jak założyć portfel typu self-custodial?
W przypadku portfeli typu non-custodial nie trzeba angażować strony trzeciej do zapewnienia bezpieczeństwa posiadanym kryptowalutom, gdyż odpowiedzialność za zapamiętanie i zabezpieczenie hasła spada całkowicie na właściciela krypto. Jeśli więc się zapomni lub zgubi klucz prywatny, wówczas traci się dostęp do swojej kryptowaluty. Z kolei, jeśli ktoś obcy go pozna, wówczas uzyska pełny dostęp do środków.
Aplikacje portfeli self-custodial ułatwiają dostęp do środków. Co więcej, coraz częściej oferują dodatkowe środki bezpieczeństwa, jakie daje smartfon, np. zabezpieczenia biometryczne. Ponadto portfel mobilny pozwala na odnalezienie się w awaryjnej sytuacji dzięki tzw. seeds – specjalnym frazom. Portfel self-custodial daje dostęp do bardziej zaawansowanych działań związanych z kryptowalutami.
Jak założyć portfel mobilny? Wystarczy pobrać aplikację portfela, a następnie utworzyć konto. W wielu przypadkach nie trzeba udostępniać żadnych danych osobowych, nawet adresu e-mail. Po rejestracji należy ustawić i zapisać gdzieś sobie swój klucz prywatny. Z reguły to fraza z kilkunastu, kilkudziesięciu słów. Ostatnim krokiem jest przelanie kryptowaluty do portfela. Jednak w przypadku aplikacji nie zawsze będzie możliwe wykupienie kryptowaluty za walutę tradycyjną.
Jak założyć portfel sprzętowy?
Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, wyglądem i wielkością przypominające pendrive’y. Działają na USB, a więc w trybie offline. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają na statystycznie najbezpieczniejsze przechowywanie wielu kryptowalut jednocześnie. Sprawdzają się, ponieważ komputery w sieci ulegają awariom lub są często atakowane (hackowane). Wadą portfeli sprzętowych jest ich cena i wymagana większa wiedza do obsługi. A jak założyć portfel sprzętowy?
Wystarczy kupić urządzenie (najpopularniejsze są sprzęty Ledger i Trezor), często też trzeba zaktualizować oprogramowanie z oficjalnej strony lub nawet je zainstalować. Kolejnym krokiem jest przesłanie kryptowaluty do nowo założonego portfela. Wadą tego typu sprzętu na pewno jest to, że z reguły nie pozwala na zakup kryptowaluty za pomocą tradycyjnych walut.
Tak jak i gotówkę, tak i kryptowaluty można przechowywać na różne sposoby. Wybór zależy od preferencji, ale i tego, jak bardzo chce się zabezpieczyć dostęp. Oczywiście można korzystać z wielu rodzajów portfeli jednocześnie. Najważniejsze jednak, by się w tym nie potracić.
2 komentarze
Czytam i czytam i mam nadzieję, że w końcu coś zrozumiem z tych kryptowalut, czuję się, jakbym czytała w innym języku, ten internet jest już dla mnie zbyt trudny………
O, to takie proste? Ja myśłałam że inwestowanie w krypto to jakaś wiedza tajemna xD