Przepisy dotyczące zakazu palenia zostały wprowadzone do polskiego prawa dnia 9 listopada 1995 roku w postaci Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Akt został już wielokrotnie znowelizowany. Zatem gdzie obowiązuje zakaz palenia w Polsce? Gdzie można dostać mandat za palenie papierosów?
Gdzie obowiązuje zakaz palenia?
Zasady dotyczące miejsc palenia wyrobów tytoniowych reguluje ustawa, jednak z powodu wprowadzania jej późniejszych nowelizacji wiele osób nie ma świadomości, jak wyglądają aktualne przepisy. Oto lista obszarów, w których obowiązuje zakaz palenia, wymienionych w art.5 Dz.U.:
- zakłady lecznicze i obiekty, gdzie są udzielane świadczenia zdrowotne;
- miejsca przeznaczone do zabaw dzieci;
- uczelnie;
- przystanki komunikacji publicznej;
- obiekty kultury;
- obiekty wypoczynku publicznego;
- jednostki organizacyjne systemu oświaty oraz pomocy społecznej;
- obiekty gastronomiczno-rozrywkowe;
- środki transportu publicznego;
- obiekty sportowe;
Wiele osób jest przyzwyczajona do palenia papierosów w czasie prowadzenia samochodu. Jednak według art. 65 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, w pewnych sytuacjach, kiedy przewozi się pojazdem inną osobę, zabronione jest palenie tytoniu w czasie jazdy. Wyjątkiem są kierowcy samochodów ciężarowych oraz osobowych. Jednostki prowadzące taksówkę lub autobus, które transportują w tym momencie pasażerów, nie mogą palić podczas jazdy.
Jaki mandat za palenie papierosów?
Z powodu wprowadzenia oraz stopniowego zaostrzania Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych należy szczególnie zwracać uwagę na miejsca, w których palimy. Łatwo zapomnieć o zakazie, ponieważ niektóre tereny ulokowane są na wolnym powietrzu. Mandat za palenie papierosów może wynosić aż do 500 złotych.
Warto wiedzieć, że kary dotyczą również osób, które odpowiadają prawnie za budynek, gdzie został wprowadzony zakaz palenia. W przepisach jest mowa o tym, że właściciele lub osoby zarządzające takim obiektem są zobligowani do umieszczenia tabliczki, która informuje o zakazie panującym wewnątrz. Oznaczenie może być słowne lub graficzne.
Zakaz palenia papierosów elektronicznych
Papierosy elektroniczne w ostatnim czasie stały się popularną alternatywą dla klasycznych wyrobów tytoniowych. Początkowo przepisy nie zawierały wzmianki na ich temat, dlatego były uważane przez wiele osób za wygodniejszą formę papierosa, którą można stosować w miejscach publicznych, takich jak uczelnie, przystanki lub szpitale. Były również często wybierane przez młodzież, ponieważ zakup e-papierosa był legalny także dla osób poniżej 18 roku życia.
8 września 2016 roku ustawa dotycząca zakazu palenia została znowelizowana, a palenie papierosów elektrycznych dołączyło do wyrobów tytoniowych jako używka zakazana dla osób poniżej 18 roku życia. Od tej pory nie wolno z niej korzystać w miejscach publicznych wcześniej wymienionych w liście dotyczącej klasycznych papierosów.
3 komentarze
Jak dla mnie taki zakaz powinien być we wszystkich miejscach publicznych. Jak ktoś chce się truć, to niech to robi we własnych 4 ścianach, a nie przy okazji zatruwa innych
Dokładnie, najgorzej jak idziesz chodnikiem i musiszz wdychać jego toksyczny dym… Zero kultury, nawet nie myśli się o tym, jak palenie wpływa na innych :/
Jak dla mnie to papierosy i alkohol powinny być tak samo nielegalne jak narkotyki, you cant change my mind