Popularne metody konsolidacji gruntu

roboty budowlane

Przy projektowaniu oraz budowie różnego rodzaju obiektów, niezwykle istotną rolę pełnią grunty, na których mają one zostać posadowione. Im większy budynek, tym bardziej wzrasta ryzyko osuwania się powierzchni, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie rzetelnych badań dotyczących jakości ziemi, a także, w razie potrzeby, wykonanie czynności mających na celu stabilizację podłoża. Jakie metody wykorzystywane są w celu konsolidacji gruntu na budowie? Co warto wiedzieć na ten temat?

Kto wykonuje prace związane z konsolidacją gruntu?

Konsolidacja gruntu to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również odpowiedniego sprzętu. Niejednokrotnie powierzchnia, którą należy poddać stabilizacji, jest naprawdę duża, dotyczy to m.in. budowy takich obiektów, jak drogi, w tym trasy szybkiego ruchu, dla których odpowiednie wzmocnienie podłoża jest wyjątkowo ważne. Pod uwagę należy wziąć także to, że każdy przypadek może być nieco inny i nie zawsze możliwe jest wykorzystanie tej samej metody konsolidacji gruntu.

Szukając profesjonalnego wykonawcy, warto pamiętać o rozwiązaniu, jakim jest konsolidacja gruntu z firmą keller.com.pl. jak wcześniej zaznaczono, należy wybierać firmy dysponujące odpowiednim sprzętem, a także doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest również kompleksowość oferowanych usług.

Popularne metody konsolidacji gruntu na budowie

Przejdźmy jednak do tematu niniejszego artykułu, czyli metod konsolidacji gruntu. Jest ich kilka, dlatego każdą z nich opiszemy w kilku zdaniach.

1. Zagęszczanie dynamiczne.

Zagęszczanie dynamiczne to metoda polegająca na swobodnym opuszczaniu na podłoże ciężaru o masie 5-30 ton, z wysokości maksymalnie 10 metrów. Do podnoszenia stalowego lub betonowego ciężaru wykorzystywany jest dźwig. Ubijak może być upuszczany w to samo miejsce nawet 2-3 razy, a powstałe zagłębienia wypełniane są kruszywem. Tę metodę stosuje się w przypadku luźnych gruntów niespoistych i nasypów.

2. Wymiana słabego gruntu.

Dość często stosowaną metoda jest wymiana słabego gruntu w miejscu, w którym ma zostać posadzony obiekt budowlany, na taki, który spełnia wymagania danego projektu. Najczęściej wymianie podlega warstwa gruntu o grubości od 3 do 5 metrów, należy jednak przy tym brać pod uwagę obecność wód gruntowych. Ta metoda jest stosowana zwykle w przypadku słabych gruntów organicznych, takich jak np. torf.

3. Dreny pionowe.

Drenaż pionowy to metoda, która powoduje, że wody gruntowe odpływają znacznie szybciej, przyśpieszając w ten sposób konsolidację gruntu. Do wzmacniania podłoża w ten sposób stosuje się zwykle prefabrykowane dreny pokryte geowłókniną. Z czasem, gdy podłoże będzie osiadać, może dojść do załamania drenu, jednak są one tak zaprojektowane, by nawet w tej sytuacji zapewniać transport wody. Aby jednocześnie wzmocnić podłoże oraz odprowadzić wodę, można zastosować kolumny piasku albo żwiru, które zastępują dreny.

Powyżej opisane są najpopularniejsze metody konsolidacji gruntu, ale nie jedyne. W celu konsolidacji gruntu, stosuje się również takie rozwiązania, jak wypieranie słabego podłoża, czy stabilizacja spoiwem hydraulicznym.

To Cię zanteresuje

2 komentarze

  1. Świetnie, że są takie metody, które pozwalają na wzmocnienie gruntu tak, by zwiększyć obszar pod budowę. Dzisiaj mam wrażenie, że nie ma za bardzo gdzie budować.

  2. No nie ma gdzie budować:D. A za chwilę w ogóle nie będzie miejsca, żeby przejść. Ale jakoś każdy chce mieć swoje mieszkanie, albo dom i nikt nie rezygnuje, więc tak to niestety będzie wyglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *