Jak rzucić palenie skutecznie, na zawsze?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto kilkakrotnie próbował rzucić palenie, ale bezskutecznie. Komu udawało się nie palić przez pewien okres, ale wracał do nałogu? Każdy wie, że nałóg papierosowy jest szkodliwy i sieje spustoszenie w organizmie. W dodatku palenie jest nieakceptowane przez społeczeństwo i uważane za nieestetyczne. Jak skutecznie zerwać z paleniem? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Zastanów się, kiedy najczęściej sięgasz po papierosa

Nałogowi palacze mają swoje zwyczaje. Ich umysł zakodowany jest na konkretne sytuacje, w których zawsze towarzyszy im papieros jak poranna kawa, czytanie książki, oglądanie telewizji, spotkanie na piwie ze znajomymi (najczęściej też palaczami) czy stres w pracy. Poprzez wyodrębnienie takich momentów będziesz mógł zastanowić się nad tym, jak i czym zastąpić papierosa. Każdy palacz może znaleźć własny sposób na wypełnienie pustki po papierosie. Myśl oraz chęć zapalenia, rodzi się w umyśle średnio co 2-3 minuty.

Dlatego należy skierować swój umysł na inną czynność, którą w danym momencie się wykonuje. Jeżeli papieros jest przykładowo sposobem na nudę, wówczas lepiej znaleźć sobie inne zajęcie jak sprzątanie, czytanie książki, wyjście na spacer itp. Pozwala to zastanowić się, w jaki sposób można sobie poradzić z pustką, którą wywoła brak papierosa. Codzienne rytuały z papierosem w roli głównej, odejdą w zapomnienie.

Bądź twardy

Najcięższe są pierwsze dni, generalnie tak od czterech do siedmiu dni. Organizm poprzez brak dostarczanej regularnie nikotyny, zaczyna się jej domagać i buntować. To tzw. syndrom odstawienia. Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Dlatego rzucając palenie, musisz być przygotowany na to, że receptory w mózgu będą domagać się nikotyny, a Ty będziesz musiał z nimi walczyć. Pierwsze dni po odstawieniu papierosów to walka z samym sobą, walką z chęcią zapalenia i nieuleganie tej pokusie. Jest to bardzo trudne i człowiek najczęściej jest poirytowany i zły. Ale to minie. Jeśli przetrwasz te pierwsze dni bez papierosa, to później będzie tylko lepiej.

Znajdź inny sposób na uspokojenie

Największym i najbardziej nieprawdziwym mitem na temat palenia jest ten, mówiący o uspokajających właściwościach palenia. Jest to powszechna nieprawda, że palenie rozładowuje napięcie. Nikotyna działa pobudzająco na organizm ludzki, powoduje ożywienie i podnosi ciśnienie. Zapalenie papierosa w sytuacji stresowej, powoduje uwolnienie tzw. hormonu szczęścia, który sprawia, że palacz osiąga chwilową ulgę i tym samym, utwierdza się w przekonaniu, że palenie go uspokaja. W efekcie jest zupełnie na odwrót. Palenie tylko zwiększa stres, ponieważ poziom nikotyny w organizmie spada kilkakrotnie, dlatego co jakiś czas zachodzi potrzeba wyjścia na papierosa. Jeżeli tego się nie zrobi wówczas, pojawia się złość, rozdrażnienie, spadek koncentracji (umysł jest skoncentrowany tylko na paleniu) oraz wzrasta napięcie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sobie inny sposób na walkę ze stresem, złością czy smutkiem. Zamiast papierosa włącz ulubioną muzykę, uprawiaj sport, idź na masaż itp.

Mężczyzna rzuca palenie

Pomyśl, co zrobić z wolnymi rękoma

Podczas rzucania palenia, dobrze jest czymś zająć dłonie. W tym zakresie mogą pomóc takie rzeczy jak piłeczka antystresowa, długopis, breloczek itp. W każdym momencie, kiedy nachodzi Cię chęć zapalenia papierosa, możesz rzuć gumę, jeść słonecznik lub pestki dyni. W ten sposób nie tylko zajmiesz czymś ręce, co taka czynność zastąpi papierosa w ustach.

Rzucając palenie wcale nie musisz tyć

To najczęstsza obawa osób chcących rzucić palenie. Starając się zastąpić papierosa, często sięgają po tuczące przekąski jak cukierki, czekolada czy ciasteczka. Jednak sięgając po zdrowe przekąski, unikniemy nadprogramowych kilogramów. Zamiast np. chipsów lepiej sięgnąć po suszone owoce (jabłko) czy warzywa pokrojone w paski (marchewka). Dobrze jeśli będziemy spożywać także dużo wody, gdyż pomoże to w oczyszczeniu organizmu z toksyn, jakich dostarczały nam papierosy.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *