Kiedy konieczne jest zagęszczanie gruntu?

Zagęszczanie gruntu

Kiedy warto wykonać zagęszczanie gruntu? Komu zlecić takie prace ziemne i jaka technologia najskuteczniej zwiększy nośność podłoża? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zagęszczania gruntu i podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto go wykonać.

Na czym polega zagęszczanie gruntu?

Zagęszczanie gruntu jest wyjaśnione na www.keller.com.pl, ten rodzaj prac ziemnych umożliwia postawienie solidnych i wytrzymałych fundamentów. Dzięki zagęszczeniu gruntu zwiększa się jego nośność oraz zmniejsza osiadanie i odkształcanie podłoża. Takie prace minimalizują również wolne przestrzenie w gruncie oraz ograniczają możliwości upłynnienia. Zagęszczanie gruntu może być wykonywane różnymi metodami. Wyróżnia się m.in. zagęszczanie dynamiczne czy impulsowe, możliwe jest również wzmocnienie podłoża metodami wibracyjnymi. A kiedy konieczne są takie prace ziemne? Gdzie w praktyce sprawdza się zagęszczanie gruntów?

Zagęszczanie gruntu pod budowę

Jak już powiedzieliśmy, aby fundamenty były mocne i trwałe, muszą stać na odpowiednim gruncie. Dlatego, jeśli na działce, na której planujemy budowę (np. domu jednorodzinnego), pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do nośności gruntu, trzeba wykonać badania geotechniczne. Pozwolą one określić, czy grunt nadaje się pod budowę, czy jest zbyt słaby i wymaga wzmocnienia. Takie badania warto jednak wykonać jeszcze przed zakupem działki (o ile jest to możliwe), ponieważ są one tańsze niż samo zagęszczanie terenu.

Ponadto zagęszczanie gruntu sprawdza się także przy budowie dróg i autostrad, hal magazynowych czy terminali lotniczych.  Eliminuje również ryzyko osuwania się gruntu podczas prac budowlanych, co zapewnia bezpieczeństwo.

Technologie zagęszczania gruntów

A jakie są najpopularniejsze technologie zagęszczania gruntów i kiedy się je wykorzystuje? Wśród metod dynamicznych, znajdziemy wspomniane już zagęszczanie dynamiczne i impulsowe. To pierwsze polega na uderzaniu ciężarem o masie 10-30 ton słabego podłoża, w celu zwiększenia zagęszczenia luźnych gruntów. Ma ono również zmniejszyć osiadanie. Ubijak za pomocą, którego wykonuje się takie prace, jest upuszczany określoną liczbę razy z wysokości od 5 do nawet 40 metrów. Do tego celu konieczne jest wykorzystanie specjalnych dźwigów kratowych.

Z kolei zagęszczanie impulsowe wykonuje się młotem hydraulicznym, zamontowanym na koparce i dotyczy ono jedynie gruntów zalegających do głębokości max. 6 metrów. Uderzenia powtarzane są w tym przypadku z częstotliwością od 40 do 60 uderzeń na minutę, a sam młot zrzucany jest z wysokości około 1,2 m.

Istnieją jeszcze metody wibracyjne, gdzie grunt zagęszcza się za pomocą drgań. Jednak w takich pracach często górna warstwa gleby jest zagęszczona słabiej od warstwy dolnej, dlatego niezbędne jest również wykonanie zagęszczania statycznego.

Przedstawione metody zagęszczania gruntu są popularne, ale przede wszystkim bezpieczne. Często stanowią również tańszą alternatywę modyfikacji podłoża gruntowego.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *