Jak rozpoznać, że samochód wymaga ustawienia zbieżności kół?

samochód-zbieżność-kół

Zbieżność kół to wzajemne nachylenie kół przednich i tylnych względem siebie. Właściwa zbieżność przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale również na nasze bezpieczeństwo, dlatego powinniśmy zadbać o jej prawidłowe ustawienie. Podpowiadamy, kiedy należy ustawić geometrię kół i co powinno zwrócić naszą uwagę.

Geometria, zbieżność kół

Zbieżność to podstawowy parametr geometrii kół, która przekłada się na ruch koła i jego położenie podczas jazdy. Mówiąc prościej, właściwa geometria kół jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy, jak prowadzi się nasz samochód. W dużej mierze przekłada się ona również na bezpieczeństwo w samochodzie, dlatego ustawienie zbieżności kół lepiej oddać w fachowe ręce, np. top-autoserwis.pl. A co jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowego ustawienia zbieżności kół? Bardzo często do przestawienia się geometrii dochodzi po wjechaniu w dziurę lub na wysoki krawężnik.

Kiedy samochód wymaga ustawienia zbieżności kół?

Nikt nie będzie sprawdzał geometrii po każdym najechaniu na większą nierówność w drodze… Co zatem powinno być dla nas sygnałem, że warto ustawić zbieżność kół w samochodzie?

Przede wszystkim geometrię kół warto sprawdzić po zakupie używanego samochodu, a później powtarzać tę czynność co najmniej raz w roku. Naszą uwagę powinny również zwrócić piski opon przy wykonywaniu niewielkich zakrętów, a także opóźniona reakcja na ruch kierownicą. Nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół sprawia, że trudno jest nam utrzymać kierunek jazdy na wprost, a samochód notorycznie ściąga nas w jedną lub drugą stronę. Naszą uwagę powinna również zwrócić skręcona w bok kierownica.

Kiedy jeszcze zaleca się ustawienie geometrii kół w samochodzie? Po sezonowej wymianie opon i zamontowaniu nowego kompletu ogumienia, po każdej naprawie układu kierowniczego i zawieszenia, a także po wypadku i kolizji.

opona-geometria-zbieznosc-kol

Niewłaściwie ustawiona geometria kół – skutki

Wszystkie wymienione wcześniej sytuacje sprawiają, że nie tylko narażamy nasze bezpieczeństwo, ale również doprowadzamy do mocnego zużycia bieżnika w oponach, co będzie się wiązać z koniecznością wymienienia ich na nowe. Co więcej, niewłaściwie ustawiona geometria kół prowadzi do zużycia nie tylko bieżnika, ale również przyspieszonego zużycia elementów zawieszenia i elementów układu kierowniczego. Przekłada się to również na większe spalanie i niski komfort prowadzenia pojazdu.

Ustawienie zbieżności cena

Prawidłowe ustawienie zbieżności kół wymaga ogromnej precyzji, dlatego powinno się je wykonywać w stacjach serwisowych, które są wyposażone w odpowiedni do tego sprzęt. Najczęściej w takich miejscach wykonywana jest kontrola komputerowa, a geometria jest tam ustawiana z wykorzystaniem laserowej technologii 3D. A ile kosztuje taka usługa? Cena zależy głównie od miejsca wykonania, jednak zazwyczaj nie przekracza ona 100 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że geometria kół może zostać ustawiona tylko w sprawnych samochodach. Nie będzie możliwe ustawienie zbieżności w aucie, które posiada niesprawne zawieszenie lub układ kierowniczy.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *