Jak usunąć wgniecenie w karoserii w domowym warsztacie?

mechanik w warsztacie

Wgniecenie w karoserii to bolączka każdego posiadacza samochodu. Być może w pierwszej chwili będziesz chciał pędzić do najbliższego warsztatu samochodowego, aby przywrócić swoją karoserię do poprzedniego stanu. Jednak większość wgnieceń w karoserii możesz usunąć samodzielnie, domowymi sposobami.

Sposoby usuwania wgnieceń w karoserii

Jeśli Twój samochód spotkała kolizja, najprawdopodobniej poskutkuje to wgnieceniem. W większości przypadków możemy z tym faktem poradzić sobie sami, jednak należy wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno nie doszło do naruszenia lakieru. Jeśli tak, potrzebna będzie pomoc lakiernika, ponieważ rysa na karoserii może skutkować korozją.

Jeśli jednak lakier jest cały, możemy spróbować samodzielnie usunąć wgniecenie. Jak to zrobić? Są zasadniczo dwie metody usuwania wgnieceń – wypychanie i wyciąganie. Pierwszą z nich można zastosować wtedy, gdy wgniecenie znajduje się w miejscu, do którego mamy dostęp „od spodu”. Ta metoda nazywa się inaczej prostowaniem od spodu i do usunięcia wgniecenia używa się odpowiednich narzędzi dedykowanych tego rodzaju usterkom.

Inną metodą jest wyciąganie wgniecenia, który to zabieg wykonuje się od strony zewnętrznej. Stosuje się go, kiedy do karoserii nie ma dojścia od spodu i polega on na „zasysaniu” wgniecionej partii za pomocą odpowiednich narzędzi.

Narzędzia do usuwania wgnieceń

Narzędzia potrzebne, aby samodzielnie zlikwidować wgniecenie możesz kupić w hurtowniach przemysłowych albo na Internecie. Do wypychania wgniecenia od spodu, potrzebne będą heble i wypychacze blacharskie. Rodzaj hebli, czyli tak zwanych dźwigni, zależy głównie od grubości karoserii w miejscu wgniecenia. Wypychanie to czasochłonny i precyzyjny proces przypominający nieco masowanie karoserii za pomocą wymienionych wyżej narzędzi.

Nieco inaczej działa metoda wyciągania wgniecenia. Do tego procesu używa się kleju termopotliwego, który jest dość mocny i zastyga w ciągu kilku minut. Do wyciągania stosuje się także tak zwanych grzybków oraz wyciągarki. Cały proces polega na dopasowaniu grzybka do wielkości wgniecenia, przyklejenia go do powierzchni blachy klejem oraz zamontowania wyciągarki, która stopniowo wyciąga karoserię, aby powróciła do pożądanego kształtu.

Czy samodzielne usunięcie wgniecenia jest skuteczne?

Przy zakupieniu odpowiednich narzędzi, samodzielne usunięcie wgniecenia jest skuteczne i tanie. Wymaga jednak wyczucia i nieco umiejętności, które potrzebne są szczególnie w przypadku metody wypychania. Należy jednak pamiętać, aby przed decyzją o samodzielnym zlikwidowaniu wgniecenia dobrze ocenić usterkę i i oszacować pracę, jaką trzeba będzie włożyć w przywrócenie samochodu do pierwotnego stanu. Pamiętaj także, że jeśli Twój samochód ma rysy na karoserii, należy bezzwłocznie udać się do profesjonalisty, który pokryje pęknięcie lakierem.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *