Jak szybko zasnąć – 10 porad, które pomogą Ci zasnąć

Kobieta podczas snu

Każdy z nas pomimo zmęczenia i uczucia senności, ma problem z zaśnięciem. Po całym dniu gonitwy za codziennymi sprawami, kiedy kładziemy się do łóżka zamiast zasłużonego snu i odpoczynku, przewracamy się z boku na bok i walczymy o jak najszybsze zaśnięcie. Ten scenariusz zna chyba każdy. Rano wstajemy niewyspani, jeszcze bardziej zmęczeni i poirytowani. Czy są inne skuteczne metody na zaśnięcie? O tym opowiemy w poniższym artykule.

  1. Unikaj urządzeń elektronicznych
  2. Nie patrz na zegarek
  3. Wywietrz sypialnię
  4. Weź gorącą kąpiel
  5. Opłucz twarz w zimnej wodzie
  6. Oddychaj
  7. Przed snem zrób sobie coś ciepłego do picia
  8. Po południu nie pij kawy
  9. Postaraj się unikać późnych drzemek
  10. Aromaterapia idealna do snu

1. Unikaj urządzeń elektronicznych

Tuż przed snem, odłóż telefon i komputer. W nocy, kiedy zapada zmrok, organizm ludzki zaczyna produkować tzw. hormon nocy, czyli melatoninę. W momencie, kiedy wystawiamy organizm na działanie jaskrawego światła, jakie daje telefon, komputer czy tablet, wówczas produkcja melatoniny zostaje utrudniona, a nawet całkowicie zahamowana. To sprawia, że zamiast zasnąć, jesteśmy pobudzeni i nie chce nam się spać.

2. Nie patrz na zegarek

Ciągłe sprawdzanie godziny nie sprawi, że szybciej zaśniemy. Wprost przeciwnie. To nie tylko pogłębia stan pobudzenia, ale dodatkowo wprawia w zdenerwowanie. Świadomość, że nie zostało wiele czasu na sen, a przecież trzeba wcześnie wstać do pracy, zaprowadzić dziecko do przedszkola itp. jest przyczyna stresu, który bynajmniej nie wspomaga zasypiania.

3. Wywietrz sypialnię

Uczucie świeżości w pokoju bardzo sprzyja zasypianiu. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, powinna oscylować w granicach 18°C. Taki przyjemny chłodek pomaga zasnąć i wpływa również na obniżenie temperatury ciała, co z kolei wspomaga produkcję melatoniny. Zagrzej dłonie i stopy, ponieważ w tych miejscach pod wpływem ciepła, rozszerzają się naczynia krwionośne, powodując odpływ z centralnej części ciała. Zarówno chłód w pokoju, jak i prawidłowy przepływ krwi w organizmie, pomagają w szybkim zaśnięciu.

4. Weź gorącą kąpiel

Ciepła kąpiel z użyciem ulubionych płynów i olejków, pomoże Ci się zrelaksować i wyciszyć. Co więcej, po ciepłej kąpieli, kiedy wejdziemy do wywietrzonego i chłodnego pomieszczenia, nie tylko wyraźnie odczujemy zmianę temperatury, ale w znacznym stopniu pomoże to w zaśnięciu.

5. Opłucz twarz w zimnej wodzie

To świetna metoda na stres i zdenerwowanie. Jeśli czujesz wyraźne napięcie, dobrze Ci zrobi zanurzenie twarzy w zimnej wodzie, na nie więcej niż pół minuty. To uruchamia odruch bezwarunkowy czy tzw. odruch nurkowania. W ten sposób organizm zmniejsza częstotliwość skurczów serca, a ciało się wycisza i znika napięcie.

6. Oddychaj

Wypróbuj metody oddychania „4-7-8”. Ta technika pozwala zasnąć nawet w ciągu minuty. Organizm w ten sposób się dotlenia i zmniejsza się częstotliwość pracy serca. To z kolei, pomaga w pozbyciu się dwutlenku węgla z płuc. Podczas wykonywania tej metody, umieść język za górnymi zębami, wypuść całe powietrze z płuc, a następnie wciągaj powietrze przez nos przez cztery sekundy. Następnie wstrzymaj oddech na siedem sekund i wypuszczaj głośno przez usta przez następne osiem sekund. Czynność tą powtarzaj cztery razy.

7. Przed snem zrób sobie coś ciepłego do picia

Najlepiej jeśli będzie to herbata ziołowa, ponieważ zioła pomagają się zrelaksować i rozluźnić. Na tym polu sprawdza się mięta i rumianek. Właściwości relaksujące ma także ciepłe mleko z miodem. Napój pij powoli. Możesz przy tym poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Niech to będzie czynność, która pozwoli Ci się wyciszyć i uspokoić myśli.

8. Po południu nie pij kawy

Zawarta w kawie kofeina, stawia organizm w stan ciągłej gotowości. To zaburza pracę receptorów sprzyjających zasypianiu. Kawy nie powinno się pić przynajmniej 7 godzin przed zaśnięciem. Być może po spożyciu kawy po południu nie czujesz jej działania, ale uwierz, ona jednak spełnia swoją funkcję. Przed snem nie jest wskazane picie alkoholu, ponieważ procentowe napoje, wbrew powszechnemu myśleniu, wcale nie wpływają na rozluźnienie, tylko jeszcze bardziej pobudzają organizm.

9. Postaraj się unikać późnych drzemek

Pomimo tego, że drzemka jest idealnym sposobem na szybką regenerację zarówno dla ciała, jak i umysłu, to jednak na te kilka godzin przed snem lepiej jej unikać. Zaburza to cały cykl okołodobowy co w efekcie, utrudnia lub nawet całkiem uniemożliwia zaśnięcie.

10. Aromaterapia idealna do snu

Czy można oprzeć się kojącemu zapachowi lawendy, wanilii czy leśnym aromatom? Delikatne zapachy pozwalają na zrelaksowanie a ciało oraz umysł, odprężają się. Możesz zapalić sobie zapachową świeczkę, użyć olejku, a nawet spryskać pościel lub piżamę. Wpływa to korzystnie nie tylko na samo zasypianie, ale przede wszystkim na spokojny sen.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *