Jaka wentylacja do domu, jaka do biura?

wentylator wyciągowy

Jaką wentylację wybrać do domu i biura? Czym różnią się dwa najczęściej stosowane warianty? Który z nich jest lepszy?

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Wentylacja może nie wydawać się czymś bardzo istotnym, ale tak naprawdę ma ogromne znaczenie. Dlatego nie można bagatelizować sprawy. Wentylacja to temat, który warto zlecić fachowcom, jak firma Schiedel, ponieważ jakość jej wykonania jest niezwykle ważna dla budynku i przebywających w nim osób. Jeśli jest niewłaściwa, użytkowanie pomieszczeń staje się niekorzystne dla zdrowia. Konstrukcja budynku i jego wyposażenie mogą się natomiast niszczyć z powodu nadmiernego nagromadzenia wilgoci.

Wentylacja grawitacyjna

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, zwanej też naturalną, siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Świeże, zimne powietrze napływa z zewnątrz (na przykład przez nawiewniki w oknach), a zużyte, ciepłe usuwane jest z domu przez kominy wentylacyjne.

Wentylacja grawitacyjna w domu dobrze sprawdza się jedynie w określonych warunkach. Żeby mogła działać, pomieszczenie musi posiadać nawiewniki szczelinowe. Ale to nie jedyny problem. Wentylacja grawitacyjna spisuje się dobrze w zasadzie tylko wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura jest w granicach 10-12 stopni Celsjusza. Gdy spada poniżej tego poziomu, wymiana powietrza staje się zbyt intensywna. Przy wyrównaniu temperatur wentylacja natomiast w ogóle przestaje działać. W miarę dobrze ten typ wentylacji funkcjonuje przez chłodniejszą część roku. Kiedy robi się cieplej, przestaje się ona wywiązywać ze swoich zadań. Kolejnym mankamentem jest brak możliwości regulacji.

Wentylacja grawitacyjna nie jest więc idealnym rozwiązaniem, dlatego często poprawia się jej działanie przez zastosowanie zwykłych lub hybrydowych nasad. Można ją też wspomagać przez zamontowanie wentylatora wyciągowego na wlotach do przewodów, ale to rozwiązanie wiąże się z hałasem i stratami ciepła.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Ten rodzaj wentylacji zapewnia usuwanie jednakowych ilości zużytego powietrza przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych. Odbywa się to dzięki wentylatorowi zbiorczemu (a w przypadku większych domów – kilku wentylatorom). Rury łączą go z niektórymi pomieszczeniami, z których pobiera on powietrze, następnie usuwając je na zewnątrz przez wyrzutnię.

A co z nawiewem świeżego powietrza? On odbywa się przez nawiewniki okienne lub ścienne, a więc w taki sam sposób jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Założenie takiej wentylacji nie jest droższe niż wentylacji grawitacyjnej – trzeba oczywiście kupić wentylator i rozprowadzić przewody wywiewne, ale nie jest już konieczne budowanie kominów z kanałami wentylacyjnymi. Inna sprawa z eksploatacją – tutaj są pewne koszty, gdyż wentylator zużywa prąd. I warto też wykonać izolację akustyczną, żeby nie przeszkadzał szum wentylatora.

Jaka wentylacja do biura?

Kiedy chodzi o wentylację do biura, trzeba zadbać o maksymalną funkcjonalność, ale też spełnienie prawnych wymogów. Przepisy BHP nakładają obowiązek zapewnienia odpowiedniej wentylacji firmowych pomieszczeń.

Ale jaką wentylację wybrać? Mamy tu te same dwie możliwości, co w przypadku domów mieszkalnych – wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Za grawitacyjną przemawiają względy ekonomiczne. Kanały są projektowane razem z budynkiem, wentylacja nie wymaga więc dodatkowych nakładów finansowych. To może mieć znaczenie zwłaszcza dla firmy, która dopiero zaczyna wypracowywać sobie pozycję na rynku, więc na razie nie opływa w środki finansowe. Oczywiście wentylacja mechaniczna zapewnia obieg powietrza skuteczniej, ale z dodatkowymi wydatkami na energię elektryczną nie każdy przedsiębiorca łatwo się pogodzi.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. Myślę, że obecnie najpopularniejsza jest rekuperacja, tym bardziej że budowane obecnie domy muszą już ją instalować, takie są przepisy. Generalnie uważam, że to dobre rozwiązanie, problemem są tylko drogie filtry, które trzeba dość często wymieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *