Ryż to ważny i zdrowy element naszej codziennej diety, który bez trudu kupimy w każdym sklepie. Znaleźć go możemy w formie sypkiej oraz w woreczkach. Jak ugotować ryż w torebce? Podpowiadamy.
Co to jest ryż? Rodzaje ryżu
Ryż to roślina, a precyzyjniej rodzaj zbóż, który obejmuje aż 25 gatunków. Szacuje się, że ryżem żywi się aż 1/3 ludzkości. Jest on jednym z podstawowych składników diety całej Azji. To produkt otrzymywany z ziarna ryżu siewnego, zasianego w gorącym lub ciepłym klimacie.
Rozróżniamy wiele rodzajów ryżu, większość z nich jest dostępna w dystrybucji również na europejskim rynku. Możemy więc rozróżnić ryż jaśminowy, ryż paraboiled, ryż długoziarnisty (najbardziej popularna odmiana, którą najczęściej możemy kupić w sklepie), a także ryż brązowy i ryż dziki. Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów ryżu, jednak nie są one dobrze znane na naszym polskim i europejskim podwórku.
Skąd się bierze ryż w torebkach?
Ryż w woreczkach stał się obecnie najbardziej popularnym rodzajem tego zboża. Jego forma pozwala na szybkie ugotowanie konkretnej porcji bez ryzyka przypalenia garnka i zastanawiania się nad tym, ile wody zagotować, aby przygotować ryż. Zasadniczo nie ma różnicy pomiędzy ryżem sypkim, a ryżem w torebce, choć nie ulega wątpliwości, że ryż sypki jest dużo zdrowszy niż ten pakowany w plastik. Co prawda, torebki, w które sypany jest ryż nie mogą być wytwarzane z silnie toksycznych materiałów, jednak nadal jest to plastik, który w kontakcie z gorącą wodą będzie wydzielał nie do końca neutralne dla zdrowia substancje.
Jednak w istocie ryż w torebkach to ten sam ryż, który możemy kupić w formie sypkiej, jednak pakowany w torebki w odpowiednich fabrykach, na liniach produkcyjnych.
Jak ugotować ryż w torebce?
Ugotowanie ryżu w torebce jest niezwykle proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Zazwyczaj, na opakowaniu napisana jest dokładna instrukcja, jak przyrządzić ryż w torebce i ile czasu powinniśmy go gotować.
Jeśli chcemy ugotować ryż w torebce, w pierwszej kolejności powinniśmy napełnić garnek osoloną wodą. Warto w tutaj zwrócić uwagę na to, aby cały woreczek zanurzony był w wodzie, inaczej, w przypadku odparowania płynu, istnieje ryzyko, że woreczek z ryżem po prostu się spali. Może się tak stać również, jeśli ogień jest zbyt duży. Dlatego warto co jakiś czas zaglądać do garnka i odpowiednio regulować płomień, a w razie potrzeby dolać wody.
Gotujący się ryż najlepiej jest przykryć pokrywką, dobrze jest jednak nieco ją „uchylić”, tak, aby zmniejszyć ryzyko wykipienia wody.
Ryż gotujemy około 15 – 20 minut. Żeby sprawdzić, czy ryż jest ugotowany, możemy wyjąć torebkę i włożyć ją pod zimną wodę a następnie dotknąć, czy produkt jest już miękki. Zazwyczaj jednak ugotowany ryż zajmuje całą objętość woreczka, sprawiając, że torebka jest napęczniała.
Ugotowany woreczek z ryżem chłodzimy w zimnej wodzie, a następnie rozcinamy.