Ryż to jeden z najbardziej popularnych składników diety. Jego powszechność wzrosła ostatnimi czasy, gdyż jest on zdrową i szybką alternatywą dla ziemniaków. Istnieją różne rodzaje ryżu; pierwsze, co przychodzi na myśl to z pewnością jego forma. Ryż w woreczkach, czy ryż sypki? Obydwa rodzaje są bardzo popularne, jednak ryż sypki jest zdrowszy, choć nieco trudniejszy w przygotowaniu.
Czy ryż jest zdrowy?
Ryż to podstawowy element diety dla wielu ludzi. Jego głównymi odbiorcami są mieszkańcy Azji, ryż jest jednak bardzo popularny również na naszym kontynencie. I choć większość plantacji ryżu znajduje się właśnie w krajach azjatyckich, to w Polsce możemy go kupić w podobnej cenie co nasze rodzime ziemniaki czy różne rodzaje kaszy.
Ryż posiada wiele dobroczynnych wartości odżywczych, choć nie należy z nim przesadzać. Najchętniej stosowany jest w diecie bezglutenowej i lekkostrawnej, ponieważ nie jest on tuczący, ale syci. Istnieją różne rodzaje ryżu. Najzdrowszy jest ryż brązowy i paraboliczny, a także tak zwany dziki ryż, który pochodzi z Ameryki Północnej i nie należy do gatunku ryżu siewnego, w którą to kategorię wchodzą inne rodzaje tego zboża.
Ryż zawiera wiele witamin, w tym witaminy z grupy B, Potas, Fosfor, Żelazo, Selen, Miedź czy Cynk. Dodatkowo, ryż jest bogaty w węglowodany oraz białko, a także duże ilości błonnika. Ryż zawiera stosunkowo mało tłuszczu, co sprawia, że często wybierany jest przez osoby dbające o smukłą sylwetkę.
Jak ugotować ryż bez woreczka?
Ugotowanie sypkiego ryżu jest nieco trudniejsze, niże przygotowanie ryżu w torebkach, kluczem są jednak odpowiednie proporcje wody i ryżu. Średnio jest to 1,5 szklanki wody na jedną szklankę ryżu, jednak możemy dodać nieco więcej wody, żeby mieć pewność, że ciecz szybko nie wyparuje, a ryż nie spali się.
W pierwszej kolejności, ryż należy wypłukać w zimnej wodzie. Najlepiej jest przepłukać ryż kilka razy, żeby mieć pewność, że ziarno jest dobrze oczyszczone. Następnie ryż wsypujemy do garnka i zalewamy wodą, dodając szczyptę soli. Tak przygotowany ryż gotujemy na średnim gazie, od czasu do czasu go mieszając.
Średni czas gotowania ryżu to około 15 – 20 minut, ale warto jest sprawdzać co jakiś czas, czy ryż nie jest gotowy, oraz czy nie przykleił się do dna garnka.
Kiedy widzimy, że poziom wody znacząco zmniejszył się, a ryż powiększył swoją objętość, możemy zmniejszyć palnik i dolać wody, żeby ryż powoli dogotowywał się. Najlepszą opcją, aby sprawdzić, czy ryż jest ugotowany jest nałożenie kilku ziaren na łyżeczkę i włożenie ich pod zimną wodę, a następnie sprawdzenie, czy ryż jest już miękki i gotowy do jedzenia.
Ryż – zastosowanie w kuchni
Ryż to smaczna i zdrowa alternatywa do ziemniaków, którą możemy spożyć na wiele różnych sposobów. Ryż dodaje się do sushi oraz wszelkiego rodzaju zup; jest również idealnym uzupełnieniem do mięs i warzyw. Ryż jest także wypełnieniem gołąbków, ale możemy go dodać również do sałatki i zjeść na zimno. Dodatkowo, sam ryż możemy przygotować z sosem pieczarkowym lub smażonymi warzywami w wersji orientalnej.