Coraz słabszy nadmuch i nieprzyjemny zapach, to tylko część efektów, do których może doprowadzić nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji samochodowej. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy, a zaoszczędzisz pieniądze i zdrowie.
Klimatyzacja samochodowa powinna działać cały rok
Jak używać klimatyzacji samochodowej, radzi mechanik na materla.com.pl/artykuly, przeczytasz tam m.in. o tym, że powinno się z niej korzystać przez cały rok. To bardzo ważne, ponieważ czynnik chłodzący (wymieszany z olejem) zapewnia odpowiednie smarowanie i konserwację sprężarki, dlatego co pewien czas powinno się go włączyć i nasmarować układ. Ponadto klimatyzacja samochodowa nie tylko schładza powietrze, ale również je osusza. Dzięki czemu jest bardzo pomocna zimą i jesienią w walce z zaparowanymi szybami.
Jeśli będziesz używać klimatyzacji tylko latem, może się również okazać, że w jej przewodach rozwinęły się grzyby i pleśń, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Taki układ trzeba jak najszybciej zdezynfekować.
Auto klima a wietrzenie samochodu
Wbrew powszechnej opinii, klimatyzacja samochodowa nie jest w stanie błyskawicznie schłodzić całego, mocno nagrzanego pojazdu. Jednak możesz jej w tym pomóc, dzięki wymianie powietrza, jak to zrobić? Zanim ruszysz, otwórz na chwilę wszystkie okna i drzwi. Auto klima będzie działać o wiele sprawniej we wnętrzu, którego temperatura jest zbliżona do temperatury otoczenia. A co jeśli nie masz wystarczająco czasu, aby otwierać i wietrzyć samochód przed jazdą? Wystarczy, że podczas pierwszych kilkuset metrów lekko uchylisz okna, aby usprawnić wymianę powietrza.
Pamiętaj również o tym, aby nie kierować nawiewów powietrza bezpośrednio na którąś część ciała. Bez względu na to czy są to stopy, twarz czy ramiona, jest to bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia. Najlepiej jeśli zimne powietrze będzie chłodzić przednią lub bocznie szyby. Wtedy temperatura w samochodzie również spadnie, ale nie narazisz swojego zdrowia.
Klimatyzacja – jaka temperatura?
Jaka jest prawidłowa temperatura nawiewu klimatyzacji? Wielu kierowców popełnia błąd i w upalny dzień od razu nastawia klimatyzację na minimum (zazwyczaj jest to 16 stopni Celsjusza). Warto pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą powietrza a tą płynącą z nawiewu powinna wynosić około 5 stopni. Oznacza to, że jeśli termometr w samochodzie pokazuje 30 stopni, to nie powinieneś schodzić poniżej 25, chyba że jedziesz już jakiś czas, wtedy możesz pokusić się o 10-stopniową różnicę.
Serwis klimatyzacji samochodowej
Jednak największy błąd, jaki popełnia większość właścicieli samochodów, to bagatelizowanie przeglądów układu klimatyzacji. Auto klimę powinieneś sprawdzać przynajmniej raz w roku. W tym celu najlepiej oddać auto do sprawdzonego warsztatu, gdzie mechanik skontroluje szczelność układu i stanu czynnika chłodzącego, a także wymieni filtry i przeprowadzi odgrzybianie klimatyzacji.