Nauczyciele oraz pedagodzy często decydują się na szkolenia i kurscy z doradztwa zawodowego, mają one ich nauczyć, jak pomagać uczniom, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą zrobić ze swoim życiem. Poradnictwo zawodowe nie jest łatwe i wymaga ciągłego doszkalania się. W dzisiejszym artykule przedstawimy, co wartościowego można wynieść z kursów doradczych.
Kurs z doradztwa zawodowego uczy różnych typów diagnostyki
Diagnostyka w doradztwie zawodowym jest bardzo szeroka, wielu pedagogów może korzystać z zupełnie innych narzędzi. Kurs pozwala poznać wszystkie możliwości narzędzi diagnostycznych, z których można skorzystać i tych, co można stworzyć samemu. Najważniejsza do zapamiętania jest hipoteza rozwinięta, która składa się z diagnozy:
- typologicznej, inaczej zwanej klasyfikacyjnej – przykładem takiej diagnozy jest Kwestionariusz Preferencji Zawodowych (KPZ),
- genetycznej – pozwala rozpoznać, skąd biorą się niepowodzenia na rynku pracy,
- znaczenia – to wartościowa diagnoza dla osób zagubionych, doradca pyta, dlaczego studiuje kierunek, który nie sprawia mu radości,
- fazy – wykorzystywana jest przy doradztwie grupowym,
- przewidującej – doradca opisuje i wyjaśnia, jak mogłaby wyglądać kariera ucznia, studenta.
Kurs z doradztwa pozwala poszerzyć wiedzę o technikach diagnostycznych
Kursy często uwzględniają narzędzia diagnostyczne, które nie wymagają specjalnych certyfikatów, co jest bardzo pomocne, jeśli ktoś zdecydował się na szkolenie z doradztwa bez wykształcenia w tym kierunku. Z kursu można wynieść, jak wykorzystać w doradztwie zawodowym:
- kwestionariusze i ankiety,
- portfolia,
- metafory,
- techniki projekcyjne,
- techniki plastyczne,
- checklisisty,
- analizę SWOT.
Znajomość wielu technik diagnostycznych pozwala na stworzenie efektownych warsztatów zawodowych, to szczególnie ważne przy prowadzeniu grup w szkole podstawowe j i liceum, gdzie proste sformułowania są na wagę złota. Doradca musi być elastyczny, musi umieć zmodyfikować swoją wiedzę tak, by była łatwo przyswajalna dla młodych ludzi, tylko w ten sposób doradztwo zawodowe ma sens. Dlatego też warto posługiwać się checklistami czy metaforami, ułatwiają one dzieciom i nastolatkom rozmowę o przyszłości.
Kurs z doradztwa wyjaśnia, dlaczego komunikacja jest ważna
Doradztwo zawodowe nie zawsze jest proste, każde dziecko, nastolatek czy osoba dorosła, która szuka pracy, jest inna. Doradca musi umieć porozumiewać się z dziećmi, które jeszcze nie myślą o swojej przyszłości, ale też z osobami dorosłymi, które są zagubione i na rynku pracy nie czują się pewnie. W obu przypadkach będzie potrzebna zupełnie inna postawa, a najważniejszy jest sposób komunikacji. Komunikacja jest też niezwykle ważna przy pracy grupowej, wtedy może być ona utrudniona, warto zatem wiedzieć, kal zwrócić na siebie uwagę całej grupy i utrzymać jej zainteresowanie – tego wszystkiego można nauczyć się na kursie z doradztwa zawodowego, gdzie często przeprowadzane są symulacje z podobnych spotkań.
Jeden komentarz
Mnie kurs z doradztwa przygotował do rozmów z licealistami, to często zagubione dzieciaki, które trzeba w jakiś sposób naprowadzić 😉