Co to jest doradztwo personalne?

doradzanie przy komputerze

Duże firmy coraz częściej decydują się korzystanie z usług firm zewnętrznych i doradczych. Popularne jest korzystnie z usług firm księgowych czy logistycznych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także doradztwo w dziale zarządzania zasobami ludzkimi. Co to jest doradztwo personalne i czy warto skorzystać z niego w swojej firmie?

Doradztwo personalne – co to jest?

Doradztwo personalne jest branżą stosunkowo nową na polskim rynku. Polega ona na świadczeniu wyspecjalizowanych usług HR, czyli zarządzania zasobami ludzkimi. Dzięki rozległej wiedzy dotyczącej zarządzania oraz rynku pracy specjaliści wykonują szereg działań związanych pozyskiwaniem odpowiedniego pracownika na dane stanowisko, oraz zatrzymania go w firmie, dzięki właściwemu traktowaniu, sprawnemu wdrożeniu w wykonywane działania, oraz wspieraniu w rozwoju zawodowym. Doradcy personalni najwyższą wartość przypisują ludziom pracującym w firmie i ich relacjom. Współpraca z konsultantem oparta jest najczęściej na umowie pomiędzy pracodawcą a firmą świadczącą usługi doradztwa personalnego.

Jakie są rodzaje usług świadczonych przez doradcę personalnego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, doradca personalny prowadzi działania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Do jego głównych zadań należy wsparcie firmy w prowadzeniu procesu rekrutacyjnego poprzez np. wykorzystanie własnej bazy kandydatów, przeprowadzanie testów predyspozycji zawodowych, czy rozmów kwalifikacyjnych. Na tym jednak nie kończy się rola doradcy zawodowego, ponieważ jego kolejnymi zadaniami są różnorodne usługi szkoleniowe. Niektóre firmy powadzą także działalność związaną m.in. z audytem personalnym, budowaniem systemów HR, czy doradztwem strategicznym.

Czy warto skorzystać z usług doradcy personalnego?

Skorzystanie z usług doradcy personalnego stanowi dla przedsiębiorcy oraz kadry zarządzającej nie lada ułatwienie, ponieważ nie muszą skupiać się na selekcji kandydatów na wolne stanowiska czy analizowanie systemu zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Konsultanci posiadają własną bazę kandydatów oraz wiedzę pozwalającą na dotarcie do pozostałych, oraz poznanie ich. Minimalizuje się ryzyko nepotyzmu. Co ważne agencje doradztwa personalnego poprzez swoje doświadczenie posiadają olbrzymią wiedzę na temat procesów zachodzących w HR, możliwych błędów i awaryjnych rozwiązań. Przekazują także ekspercką wiedzę wspierającą rozwój i motywująca do niego zarówno pracodawcę, jak i jego pracowników.

Jak wybrać agencję doradztwa personalnego?

Wybór agencji doradztwa personalnego warto rozpocząć od dobrego researchu wśród firm działających na danym obszarze. Decydując się na agencję, warto ocenić jej dokonania oraz kadrę pracowniczą. Ważne jest, aby dążyli do stałego rozwoju i pogłębiania wiedzy na temat prowadzonych projektów. Po wstępnej selekcji warto rozesłać do wybranych prośbę o udostępnienie referencji od poprzednich pracodawców, by móc ocenić ich skuteczność i działanie w interesującej nas dziedzinie. Warto także pamiętać, że współpraca polega na kontakcie z konsultantem, a nie całą agencją, dlatego warto porozmawiać także z nim bezpośrednio. Cena nie powinna być kluczowym aspektem wyboru agencji.

To Cię zanteresuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *