Wybór ścieżki kariery nie jest łatwy – zwłaszcza dla młodego, niedoświadczonego życiowo człowieka. Jednak nie tylko on potrzebuje porady w kwestii rozwoju zawodowego. Co to jest doradztwo zawodowe i w jakim sposób może nam pomóc? Sprawdź, być może Ty także potrzebujesz tej usługi!
- Co to jest doradztwo zawodowe?
- Doradztwo zawodowe – dla kogo?
- Gdzie znaleźć pomoc z zakresu doradztwa zawodowego?
- Doradztwo zawodowe w szkole
Co to jest doradztwo zawodowe?
Wybór właściwego zawodu czy miejsca pracy nie jest łatwą sprawą. Często mamy dylematy, że być może inna firma lub branża byłaby dla nas szansą na ogromny sukces. Doradztwo zawodowe można rozumieć jako proces, dzięki któremu możliwe jest poznanie siebie w aspekcie optymalnej pracy, tak aby móc podjąć najlepsze decyzje dotyczące dalszej drogi zawodowej. Pozwala poznać swoje preferencje, potencjał, wymagania co do potencjalnego pracodawcy oraz własną wartość. W ramach doradztwa zawodowego możliwa jest także pomoc w stworzeniu CV czy listu motywacyjnego, próbna rozmowa kwalifikacyjna, a także trenowanie umiejętności cenionych przez pracodawców.
Jego głównymi celami są:
- zauważenie możliwości wykorzystania zainteresowań i hobby w pracy zawodowej,
- poznanie predyspozycji zawodowych oraz dopasowania zawodowego,
- przedstawienie możliwości na rynku pracy oraz warunków ekonomicznych danego zawodu,
- przedstawienie metod poszukiwania pracy,
- opisanie innych pożądanych metod kontaktu z potencjalnym pracodawcą.
Doradztwo zawodowe przybiera różne formy, by być jak najkorzystniejszym i owocnym dla użytkownika. Istnieje możliwość uczestnictwa w spotkaniach grupowych oraz indywidualnych.
Doradztwo zawodowe – dla kogo?
Utarło się, ze doradztwo zawodowe skierowanie jest jedynie do ludzi młodych. Nie jest to jednak prawdą – z tego typu pomocy mogą skorzystać osoby w każdym wieku. Bardzo często na spotkania z doradcami zawodowymi uczęszczają ludzie, którzy pragną zmienić swoją ścieżkę zawodową, odczuwają wypalenie zawodowe, w przeszłości podjęły niewłaściwe decyzje zawodowe, lub nie potrafią samodzielnie znaleźć zawodu dla siebie. Doradcy zawodowi za pomocą różnych narzędzi starają się zdiagnozować problem oraz zasugerować optymalne, zindywidualizowane rozwiązania.
Gdzie znaleźć pomoc z zakresu doradztwa zawodowego?
Na rynku z roku na rynku pojawia się coraz więcej osób zapewniających usługi w zakresie doradztwa zawodowego. Specjalistów najłatwiej i najszybciej znaleźć w sieci. Gabinety znajdują się w większych, jak i mniejszych miastach. Ponadto doradcy zawodowi pracują w: Powiatowych Urzędach Pracy, szkołach, akademickich biurach kariery, oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Niektóre grupy osób mogą liczyć na darmowe wsparcie doradcy zawodowego, finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Doradztwo zawodowe w szkole
Doradztwo zawodowe powinno być prowadzone już w przedszkolach oraz podstawówkach, by ułatwić dzieciom wybór szkoły ponadgimnazjalnej oraz dalszego kierunku edukacji i rozwoju. Dzięki temu od najmłodszych lat możliwe jest poznawanie siebie, swoich mocnych stron oraz pasji. Ponadto dzieci współpracując w grupach na lekcjach doradztwa zawodowego, kształtują w sobie zdolności interpersonalne. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego jasno określa treści programowe, które powinny być zrealizowane w danych klasach w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Ponadto Ośrodek Rozwoju Edukacji udostępnia wartościowe materiały związane z tą tematyką.