Naprawy blacharskie to czynności, z którymi zaznajomiony jest każdy użytkownik samochodu. Przy usterkach związanych z ubytkami lakieru, należy skontaktować się z warsztatem samochodowym, jednak jeśli lakier jest cały, możemy spróbować samodzielnie usunąć wgniecenie.
- Usuwanie wgniecenia samemu– czy to możliwe?
- Jak usunąć wgniecenie w karoserii?
- Samodzielne usuwanie wgniecenia – ile to kosztuje?
Usuwanie wgniecenia samemu– czy to możliwe?
Dla mniej doświadczonych posiadaczy samochodów może się to wydawać mało prawdopodobne, ale samodzielne usuwanie wgnieceń jest skuteczną metodą niwelowania usterek na karoserii. Właściwie samodzielnie można usunąć większość wgnieceń, nie powinniśmy tego robić tylko, jeśli podczas kolizji na blasze został uszkodzony lakier. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej udać się do lakiernika, ponieważ nawet najmniejsza rysa na samochodzie może poskutkować rozrastającą się korozją.
W każdym innym przypadku za pomocą odpowiednich narzędzi możesz usunąć wgniecenie w karoserii. Będziesz do tego potrzebować odpowiednich elementów, takich jak heble (inaczej dźwignie) oraz wypychacze blacharskie o różnych kształtach czy rozmiarach. Tego typu urządzeń używamy do metody usuwania wgnieceń, jaką jest wypychanie od spodu. Do drugiej metody, czyli wyciągania blachy potrzebne będą natomiast potrzebne specjalne grzybki, wyciągarka oraz klej termopotliwy, który nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu.
Jak usunąć wgniecenie w karoserii?
Jak już zostało wspomniane, istnieją zasadniczo dwie metody usuwania wgnieceń z karoserii. Wypychanie jest możliwe do zastosowania, jeśli do fragmentu, który chcemy „wyklepać” mamy swobodny dostęp od wewnętrznej strony i nazywa się również prostowaniem od spodu. Polega ono właśnie na powolnym wyklepywaniu wgniecenia za pomocą hebli oraz wypychaczy blacharskich. Przy tego typu technice należy jednak wykazać się pewnymi umiejętnościami, żeby równomiernie wypchnąć blachę do odpowiedniego kształtu. Jeśli więc nie masz wystarczającego doświadczenia, najlepiej będzie jeśli przy tego typu wgnieceniach skonsultujesz się z mechanikiem.
Inaczej wygląda natomiast metoda wyciągania, którą stosuje się w przypadku, gdy dostęp do blachy od spodu jest utrudniony. Polega ona na dopasowaniu do wielkości wgniecenia odpowiedniego grzybka, przyklejeniu go do karoserii, a następnie wyciągania wgniecionej części za pomocą wyciągarki. Ten sposób usuwania wgnieceń jest dużo prostszy.
Samodzielne usuwanie wgniecenia – ile to kosztuje?
Narzędzie do usuwania wgnieceń możesz kupić w profesjonalnych sklepach oraz hurtowniach, a także na Internecie. Najbardziej korzystne jest kupienie narzędzi do wypychania lub wyciągania wgnieceń w zestawie. Taki zestaw możesz w sieci kupić już od 40 złotych, choć jeśli zestaw narzędzi ma posłużyć Ci na lata, lepiej jest wybrać nieco droższy, sprawdzony sprzęt od odpowiedniego producenta. Możesz również dobrać narzędzia osobno, jednak nie będzie to najbardziej opłacalne.
Natomiast usuwanie wgnieceń w warsztacie kosztuje średnio od 50 do nawet 250 złotych, w zależności od tego, jak duże jest wgniecenie.
Jeden komentarz
Brzmi ciekawie, ale chyba nie podjęłabym się samodzielnej naprawy — z moim talentem pewnie szkody byłyby jeszcze większe. Lepiej udać się do profesjonalnych, renomowanych zakładów.