Doradzamy, jak wybrać konto bankowe, gdy dużo podróżujesz

banknoty w różnych walutach

Mówi się, że „podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”. Warto jednak wiedzieć, że można znacząco zmniejszyć koszty wyjazdu w dowolnym kierunku, stosując się do naszych porad związanych z najkorzystniejszymi formami płatności, jak i kontami, na które warto zwrócić uwagę, wybierając się w podróż.

Jak opłaca się płacić za granicą?

Rozważając zagraniczny wyjazd, bardzo często zastanawiamy się nad tym, jakie formy płatności będą dla nas najwygodniejsze i najbardziej opłacalne w danym miejscu. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaka forma zapłaty jest dominująca w kraju podróży – gotówka czy karta płatnicza. Jeżeli okaże się, że najbardziej pożądane są fizyczne pieniądze, warto wymienić je przed wyjazdem, najlepiej w kantorze internetowym, a nie korzystać punktów wymiany walut na lotnisku. Należy jednak wiedzieć, że zabieranie ze sobą z kraju wszystkich pieniędzy w gotówce może być szczególnie niebezpieczne – jest się dużo bardziej narażonym na kradzież. Warto zabrać ze sobą niewielką ilość, a resztę środków wypłacić na miejscu lub zapłacić kartą. Konta bankowe zobaczysz w rankingu Bankier, możesz znaleźć wśród nich te, które funkcjonują jako walutowe oraz podpina się do nich karty umożliwiającej płatność nie tylko w złotówkach. Zdecydować można się na konto bankowe jednowalutowe, jak i wielowalutowe – druga opcja jest szczególnie korzystna dla osób, które podróżują do wielu krajów, gdzie obowiązują różne waluty. Najczęściej oferowanymi są: euro, dolar, frank oraz funt, jednak można znaleźć także instytucje, które oferują konta w innych, bardziej egzotycznych walutach. Dostępne są one m.in. w PKO BP, mBanku, Banku PKO S.A czy ING Banku Śląskim. Wart podkreślić, że w dalekich krajach najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest płacenie dolarami kartą, gotówką lub wymiana ich na lokalną walutę na miejscu.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem pozwalającym na płacenie za granicą jest korzystanie z kart debetowych czy kredytowych, które używane są w Polsce. Środki ulegają drogiemu przewalutowaniu, pobrane są także opłaty za wypłatę z bankomatów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla podróżnych?

Konta bankowe walutowe oraz wielowalutowe są specyficznymi rodzajami rachunków, dlatego wybierając je, warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Przede wszystkim są to:

  • łatwość założenia konta oraz aplikowania o kartę,
  • koszt wydania karty,
  • koszt prowadzenia rachunku bankowego (krajowego oraz walutowego),
  • koszt wypłacania gotówki za granicą,
  • opłata za przelewy zagraniczne,
  • rodzaj karty – zazwyczaj bardziej powszechne i opłacalne jest korzystanie z Visy, a nie Mastercard,
  • oprocentowanie konta walutowego, ponieważ co do zasady nigdy nie powinno zostać ono puste.

Warto wiedzieć, że wiele z tych opcji jest darmowe, jednak wymagają one od użytkownika spełnienia pewnych warunków, np. wykonania transakcji na określoną kwotę w ciągu miesiąca.

Dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na obsługiwane przez konto bankowe waluty. Jeżeli planowane są europejskie wojaże, wystarczą jedynie te najpopularniejsze. W przypadku chęci dalszych podróży w różnych kierunkach bardzo ważna jest ich większa liczba. Uważa się, że dużo bardziej praktyczną opcją jest wybranie karty wielowalutowej prowadzonej w wielu różnych walutach – daje ona dużo większą swobodę. W niektórych bankach otworzyć można konta, które obsługują aż 160 walut, np. BNP Parabis.

Jakie dodatkowe benefity dla podróżnych najczęściej proponują banki?

Banki, które w swoje ofercie posiadają konto bankowe walutowe lub wielowalutowe proponują swoim klientom także dodatkowe usługi, by zyskać jak największą przewagę na tle konkurencji. Bardzo często oferowane są wszelkiego rodzaju ubezpieczenia dla podróżujących w atrakcyjnych cenach. Mogą one dotyczyć bezpłatnego odwołania wyjazdu, NNW na wakacjach czy assistance prawnego w przypadku zostania ofiarą przestępstwa podczas wakacji. Możliwe jest także uzyskanie finansowego wsparcia w sytuacjach awaryjnych. Oprócz niskich kosztów na uwagę turystów zasługuje łatwość wykupienia polisy – można zrobić to za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, która umożliwia dostęp do bankowości.

Ponadto banki oferować mogą także dostęp do internetu za granicą w okazyjnych cenach. Niektóre z nich umożliwiają wypożyczenie mobilnego routera, który ułatwi korzystanie z sieci. W kwestii internetu interesującym rozwiązaniem jest także umożliwienie dostępu do bezpłatnych hotspotów na całym świecie.

Czym jest Revolut, jak działa?

Coraz częściej stosowanym przez turystów rozwiązaniem w aspekcie korzystnego płacenia za granicą jest karta wydana przez Revolut, która może zastąpić konto walutowe lub wielowalutowe. Jest to brytyjski parabank mający w swoje ofercie karty przedpłacone walutowe oraz usługi związane z kryptowalutami. W celu dokonania płatności w obcej walucie konieczne jest doładowanie karty za pomocą PayPal lub przelewów natychmiastowych rodzimą walutą (złotówkami). Do rozliczania transakcji walutowych wykorzystuje się kursy międzybankowe, czyli są one bardziej atrakcyjne niż w bankach i kantorach. Kwota w obcej walucie przeliczana jest na złotówki i pobierana ze zgromadzonych środków. Pozwala także na szybkie i łatwe wykonanie przelewów zagranicznych. W przypadku transakcji na wysokie kwoty możliwe jest doliczenie dodatkowych opłat lub prowizji. Konto zakłada się za pośrednictwem Internetu. Możliwe jest korzystanie z wirtualnej lub fizycznej karty płatniczej.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. Sporo podróżuję i najpierw nie miałam Revoluta, bo wystarczyło mi samo konto w Aliorze. Teraz myślę, że Revolut to podstawa, ale wiele banków oferuje także darmowe płatności kartą za granicą, czy bezpłatne wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Oczywiście mówimy o Europie, bo w niektórych krajach żadne z tych urządzań nie ma de facto racji bytu, o czym zdaje się nie wiedzieć wielu turystów, jadących bez gotówki na przykład do niektórych krajów Azji:))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *