Wgniecenia w karoserii nie zawsze muszą być skutkiem groźnych wypadków. Czasem wystarczą opady gradu czy nawet niewielka kolizja na parkingu, żeby w samochodzie powstało nieestetyczne wgniecenie. Jak można je usunąć? Jakie są sposoby na szybkie usuwanie wgniotek w karoserii?
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – czy możliwe?
Dla wielu osób usuwanie wgnieceń kojarzy się ze szpachlowaniem i lakierowaniem karoserii. Nie w każdym przypadku musi tak jednak być. Jeśli nie doszło do zniszczenia struktury lakieru, możliwe jest skorzystanie z technik mniej skomplikowanych. Usuwanie wgnieceń w karoserii można wykonywać bez lakierowania, konieczne jest zastosowanie techniki PDR, czyli Paintless Dent Repair.
Metody usuwania wgnieceń bez lakierowania
Wyróżnia się dwie techniki PDR. Pierwsza z nich określana jest mianem „masowania blachy”. Do jej zastosowania konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, czyli hebli. Na takie usuwanie wgniecenia lepiej zdecydować się w profesjonalnym warsztacie, gdzie fachowcy szybko i bez szkody dla auta wyciągną powstałą wgniotkę. Może się bowiem okazać, że konieczny będzie demontaż niektórych elementów karoserii. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu doszło do wgniecenia.
Druga metoda nazywana jest „techniką na klej”. Jest ona bezinwazyjna, a do jej zastosowania niezbędne są odpowiednie narzędzia, klej oraz lampy. Metoda ta stosowana jest w usuwaniu wgnieceń, które są w trudno dostępnych miejscach.
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – kiedy się sprawdzi?
Jak już wspomnieliśmy, usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest możliwe wtedy, kiedy nie został uszkodzony lakier. W wielu przypadkach nie dochodzi do naruszenia jego struktury, np. podczas gradobicia, uszkodzenia parkingowego czy oberwania się pokrywy śnieżnej z dachu budynku. Takie wgniecenia można usunąć przy wykorzystaniu technik PDR.
Zalety stosowania techniki PDR
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się głównie oszczędność pieniędzy. Koszt wyciągnięcia wgniotek za pomocą technik PDR jest niższy niż w przypadku tradycyjnych metod blacharsko-lakierniczych.
Kolejną zaletą jest czas. Chcąc usunąć wniecenia, nie trzeba wcale oddawać auta na kilka dni do warsztatu. Decydując się na technikę PDR, takie wypychanie czy wyciąganie wgniotki może potrwać od 30 minut do kilku godzin. Wszystko zależy oczywiście od ilości wgnieceń i ich lokalizacji.
Przy wyborze technik PDR, samochód nie traci na wartości. Nie dochodzi do naruszenia struktury lakieru, naprawy bezinwazyjne są w zasadzie niewidzialne. Stosowanie ich nie wpływa więc na wartość auta.
Jak więc widać, usuwanie wgnieceń bez lakierowania to oszczędności w różnych obszarach. Technika ta jest tańsza od napraw blacharsko-lakierniczych, zajmuje specjalistom mniej czasu, a do tego nie obniża wartości samochodu, co ma ogromne znaczenie przy sprzedaży auta.
2 komentarze
Ciekawe, mam dość sporo wgnieceń od spadających kasztanów. Chciałem się wreszcie za to wziąć, bo cały czas bałem się kosztów i nie było czasu, a tutaj takie proste i szybkie rozwiązanie! Szok!
Spadli mi Państwo z nieba, ostatnio miałam stłuczkę na parkingu i myślałam, że będę musiała wymienić drzwi, a tutaj taka niespodzianka… Super!!!