W przypadku wielu inwestycji budowlanych konieczne jest wcześniejsze wykonanie badań podłoża gruntowego. Kiedy i w jakich przypadkach przeprowadza się je? Jak wyglądają takie badania, na czym polegają? Jakie dokumenty są do nich potrzebne?
Czym są badania podłoża gruntowego?
Badania podłoża gruntowego, to nic innego jak działania powiązane z geotechniką. Chodzi w nich przede wszystkim o to, by zweryfikować ziemię, na której ma być postawiona inwestycja budowlana. Grunt jak wiadomo może mieć różne właściwości, co sprawia, że nie zawsze będzie idealnym podłożem pod budowę, np. wówczas gdy jest to teren podmokły lub o słabszej nośności. Aby zweryfikować tę kwestię, konieczne jest więc wykonanie specjalistycznych badań, pozwalających na określenie warunków wodno-gruntowych.
Na czym polegają badania podłoża gruntowego?
Zakres działań geotechnicznych będzie uzależniony w znacznej mierze od tego, z jakim terenem i jaką inwestycją ma się do czynienia. To, na czym polegają badania podłoża gruntowego opisują specjaliści na geodev.pl, wymieniając, co jest do nich potrzebne i kiedy pojawia się konieczność ich wykonania. Wykwalifikowani pracownicy firm geotechnicznych dokonują w pierwszej kolejności wizji lokalnej, aby sprawdzić, jak wygląda otoczenie terenu przyszłego placu budowy.
Obecność niektórych roślin, skał czy rodzaj gleby powierzchniowej już na wstępie może powiedzieć, z jakim gruntem mamy do czynienia. Następnie mogą być wykonane sondy, a także pobrane próbki gleby i skał z różnych głębokości, w celu poddania ich badaniom chemicznym i fizycznym. Na tej podstawie ustali się, z jakim typem gruntu mamy do czynienia i z co w związku z tym, można dalej zrobić.
Kiedy konieczne jest wykonanie badań podłoża gruntowego?
W praktyce każda planowana inwestycja budowlana niezależnie od tego, czy ma być to dom, biurowiec, czy droga, wymaga weryfikacji gruntu. Co za tym idzie, konieczne jest wykonanie specjalistycznej ekspertyzy, mającej na celu określenie, czy ziemia będąca placem budowy nadaje się do tego typu prac i czy będzie to podłoże bezpieczne.
Wyłożenie fundamentów pod niepewny grunt może zakończyć się zapadnięciem budynku, jego osunięciem, podtopieniem, a w najgorszym przypadku – zawaleniem. Dokonanie podstawowej ekspertyzy to obowiązek każdego, jednak jeżeli w wyniku powierzchownych badań okaże się, że grunt jest bardziej skomplikowany, konieczne może się okazać dokonanie bardziej szczegółowych badań geotechnicznych.
Skąd wiadome jest, jaki grunt nadaje się pod budowę?
Jeżeli chodzi o zakres możliwych do przeprowadzenia badań, wiele będzie zależało od tego, do jakiej kategorii geotechnicznej zalicza się dane podłoże. Jest to określane przede wszystkim na podstawie warunków gruntowych, a także typu zabudowania, jakie ma powstać, stopnia jego skomplikowania czy tego jak głęboko mają być prowadzone wykopy.
Do pierwszej kategorii zaliczają się między innymi niewielkie budynki jedno- i dwukondygnacyjne i płytkim wykopie w prostych warunkach gruntowych. Kategoria II obejmuje budowle o głębokich fundamentach, konstrukcji oporowych, wykopów i nasypów czy systemów kotwiczący. Najbardziej wymagająca się kategoria III o najbardziej skomplikowanym posadowieniu i dotycząca często nietypowych obiektów budowlanych, w tym wysokich wieżowców i budynków o dużym zagłębieniu w gruncie.
Jeden komentarz
Jak dla mnie takie badania są koniecznością za każdym razem, jak chce się coś wybudować. Budowanie na niepewnym gruncie to naprawdę słaby pomysł. A potem się słyszy, że się komuś dom zapada pod ziemię lub podcieka. Takie inwestycja powinny być porządnie przemyślane.