Zgodnie z prawem, szkolenia BHP są obowiązkowe, więc każdy pracodawca musi wysłać nowoprzyjętego pracownika na taki kurs. Szkolenia BHP mogą przyjmować różne formy – a którą najlepiej wybrać? Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?
- Szkolenie okresowe BHP – w jakim celu, dla kogo?
- Zwolnienie ze szkolenia okresowego BHP
- Formy szkolenia okresowego BHP
Szkolenie okresowe BHP – w jakim celu, dla kogo?
Szkolenia BHP oraz ich prawne aspekty wyjaśnia gdbhp.pl, firma świadcząca wyspecjalizowane usługi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich stronie znajdziesz też informacje na temat tego, jak często należy organizować takie kursy dla pracowników oraz przez jaki czas ważne jest zaświadczenie. A w jakim celu przeprowadza się szkolenie okresowe BHP? Kto powinien w nim uczestniczyć?
Szkolenia okresowe BHP robi się w celu przypomnienia i rozwoju wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to również okazja do zapoznania pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Takim szkoleniom podlegają zarówno pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, jak i pracodawcy i osoby kierujące pracownikami, pracownicy inżynieryjno-techniczni czy administracyjno-biurowi.
A czy można być zwolnionym z okresowego szkolenia BHP? Teoretycznie tak, choć w praktyce nie nazwalibyśmy tego „zwolnieniem”… Co to oznacza? Już wyjaśniamy.
Zwolnienie ze szkolenia okresowego BHP
Z obowiązku odbycia szkolenia okresowego BHP mogą być zwolnione osoby, które:
- pokażą zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego BHP u innego pracodawcy (w wymaganym okresie),
- odbyły (w tym samym terminie) okresowe szkolenie wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk (pod warunkiem, że zakres tematyczny takiego kursu, odpowiada programowi szkolenia BHP obowiązującemu na nowym stanowisku).
Jak widać, nie istnieje całkowite zwolnienie z odbycia szkolenia okresowego BHP, a jedynie nie trzeba powtarzać tego samego kursu.
Formy szkolenia okresowego BHP
Warto wiedzieć, że szkolenie BHP może przyjmować różne formy. Do najpopularniejszych należy tradycyjny kurs lub seminarium. Inne formy to samokształcenie kierowane, które charakteryzuje się krótkim czasem trwania, instruktaż (przeznaczony głównie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych) oraz e-learning. Ostatnia metoda pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. To również bezpieczny sposób na przeprowadzenie szkolenia okresowego BHP w czasach pandemii. Takie szkolenie przeprowadzone online sprawdza się również w przypadku, gdy należy je wykonać dla jednej lub tylko kilku osób – tacy uczestnicy (lub pracodawca) sami wybierają dogodny dla nich termin, nie muszą więc uczestniczyć w długim, całodniowym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Warto wiedzieć, że takie okresowe szkolenie może być prowadzone przez jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie BHP (w tym osoby prawne/fizyczne, stowarzyszenia, jednostki badawczo-rozwojowe, itp.).