Jakie są niektóre z zawodów doradczych? Czym się różnią? Jakie kwalifikacje powinny posiadać osoby wykonujące poszczególne z tych zawodów?
Trener osobisty
Trener osobisty zajmuje się tym, co sugeruje jego nazwa – treningiem. Tyle, że zamiast przeprowadzać ćwiczenia grupowe, trenuje konkretną osobę. Układa dla niej indywidualny zestaw ćwiczeń, dostosowany do jej możliwości i potrzeb, oraz uczy ich prawidłowego wykonywania. Do jego zadań należy też motywowanie klienta i monitorowanie jego wyników. Ćwiczenia, a także dieta, bo i tę ustala trener, mają na celu pomóc klientowi w osiągnięciu konkretnego celu, na przykład odpowiedniego wymodelowania sylwetki albo zrzucenia wagi.
Klient ma dwie możliwości. Trening instruktażowy to rozwiązanie polegające na jednym spotkaniu z trenerem, podczas którego informuje on o zestawie ćwiczeń, jakie klient powinien wykonać. Alternatywą są regularne ćwiczenia pod okiem trenera. Nadzór instruktora działa motywująco. Zmusza do dokładnego, ale i poprawnego wykonywania poleceń, dzięki czemu efekty są szybsze i wyraźniejsze. Ponieważ trener pilnuje, by ćwiczenia były wykonywane poprawnie, klient unika też ryzyka nabawienia się problemów zdrowotnych podczas treningu.
Trener mentalny
Nazwa sugeruje, że chodzi tu o specjalistę od trenowania umysłu. I rzeczywiście, trener mentalny tym się właśnie zajmuje. Jest to osoba zaznajomiona z metodami i technikami ćwiczenia umysłu. W oparciu o indywidualny wywiad z daną osobą, ustala on konkretne działania do realizacji. Ma to przynieść konkretne wyniki.
Trening mentalny najczęściej znajduje zastosowanie w sporcie. Tak jest, sportowiec musi nie tylko być sprawny fizycznie, ale też psychicznie, by sprostać wyzwaniom, z którymi musi się mierzyć. Ale z dobrodziejstw treningu mentalnego korzysta się też w innych sferach życia, tam, gdzie ważne jest przygotowanie mentalne. Trener mentalny ma za zadanie zmienić sposób myślenia klienta, determinujący ostateczny rezultat działań, jakie on podejmuje.
Mentor
Mentoring to partnerska relacja między mistrzem a uczniem zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału tego drugiego. W życiu niekoniecznie musi odbywać się na płaszczyźnie zawodowej. Mentor to osoba, która wcześniej osiągnęła cele, które zamierza osiągnąć jej uczeń, zebrała więc potrzebne do tego doświadczenia i może go teraz poprowadzić do tego samego celu jak najlepszą drogą. Mentor pilnuje, by uczeń podążał właściwym kursem. Nie trzeba ograniczać się do posiadania jednego mentora – jak najbardziej może ich być więcej.
Konsultant
Konsultant to inaczej doradca. Firmy konsultingowe doradzają innym w zakresie, w którym klienci tego oczekują. Konsultant, aby działać skutecznie, musi być osobą wszechstronną i posiadać zdolność szybkiego przyswajania informacji i analitycznego myślenia, ponieważ ma w swojej pracy do czynienia z dużym zakresem różnorodnych projektów i obszarów przedsiębiorstwa, jakich dotykają.