Instalacje solarne – jakie warunki muszą być spełnione, aby solary się opłacały?

instalacja solarna, panele solarne

Instalacje solarne, nazywane także fotowoltaicznymi, stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na ekologiczną możliwość pozyskiwania prądu oraz oszczędności. Czy w każdych warunkach instalacje solarne są opłacalne? W jakich najbardziej?

Jak działa instalacja solarna?

Instalacja solarna, panele solarne, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne… pod wszystkimi tymi zwrotami kryje się jedna technologia pozwalająca na generowanie „własnego” prądu. Ogniwa zainstalowane np. na dachach mają za zadanie zamienić promieniowanie słoneczne na energię. Za pomocą falownika przetwarzane jest ono na prąd zmienny, nadający się do zasilania podstawowych sieci elektrycznych w naszych domach. Dla wzrostu bezpieczeństwa użytkowania, instalacja solana może zostać automatycznie wyłączona w przypadku awarii, ponadto system pozwala na generowanie raportów związanych z jej działaniem.

Kiedy instalacja solarna się opłaca?

Panele fotowoltaiczne do właściwego wytwarzania energii potrzebują dostępu do słońca. Czy nie jest jej zbyt mało w naszym klimacie, by inwestycja w instalację była opłacalna? Warto podkreślić, że promienie słoneczne działają nawet w pochmurne dni, jednak w mniejszym stopniu. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że największa oszczędność możliwa jest wiosną i latem, jednak nowoczesne produkty i metody montowania paneli sprawiają, że nawet w bezsłoneczne dni energia będzie produkowana przez instalację. W przypadku wytworzenia zbyt małej ilości prądu, można wykorzystać tradycyjne metody, jednak instalacje solarne to oszczędność do 60% energii (eco-team.pl) w ciągu roku. Oznacza to, że płacone rachunki zmniejszą się o ponad połowę.

Jakie są wady i zalety instalacji solarnych?

Wspomnieliśmy wcześniej o dwóch zaletach instalacji solarnych – oszczędność pieniędzy oraz dbałość o środowisko. Czy na tym kończą się dobre strony tego rozwiązania? Oczywiście, że nie! Wiele osób korzystających z instalacji solarnych chwali sobie niezależność od wzrostu cen prądu oraz brak przerw w jego dostawie. Ogromną zaletą jest możliwość uzyskania dofinansowania montażu fotowoltaiki oraz odliczenia zakupu paneli od podatku. Dodatkowo plusem takiego rozwiązania jest brak hałasu podczas pracy oraz wysoka niezawodność – przez lata stosowane materiały oraz rozwiązania zostały unowocześnione tak, aby zapewnić klientom jak najlepszą jakość w korzystnej cenie. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga na co dzień żadnego nakładu pracy, a dodatkowo podnosi wartość nieruchomości.

Mimo wszelkich plusów oraz wysokiego zainteresowania instalacją fotowoltaiczną warto podkreślić, że rozwiązanie to ma swoje minusy. Dla wielu największym z nich jest wysoka cena montażu paneli. Konieczne jest także znalezienie przestrzeni do zamontowania instalacji, a może być to utrudnione w przypadku okien dachowych czy wielu kominów. Dodatkowo, tak jak wspomniano wcześniej, wyprodukowana przez panele energia może nie zaspokoić potrzeb całego gospodarstwa domowego w pochmurne, deszczowe dni i konieczne będzie wykorzystanie tradycyjnego źródła energii elektrycznej. Problem może także pojawić się w przypadku dachów skierowanych na północ. Choć jest to mało uciążliwe, niektórym osobom może przeszkadzać zalecenie czyszczenia instalacji minimum raz w roku, gdyż osadzający się na niej kurz może zmniejszyć wydajność instalacji. Dodatkowo dostęp do energii  może być ograniczany regulacjami prawnymi – przyszłości fotowoltaiki w naszym kraju nie jest stabilna i pewna. Warto także podkreślić, że instalacja tego typu jest układem, dlatego awaria jednego urządzenia powoduje brak działania całości.

To Cię zanteresuje

Jeden komentarz

  1. Chyba przede wszystkim trzeba mieć dom z dachem, na którym takie panele możemy sobie zainstalować… swoją drogą to fajna inwestycja, kolega ma fotowoltaikę i z tego co mówi, mają ciągle nadwyżki prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *