Znaki drogowe najczęściej przydają się podczas prowadzenia prac budowlanych, kiedy niezbędne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wokół prowadzonych robót drogowych. Znaki te można kupić, chociaż jeśli prace są tymczasowe, lepszym rozwiązaniem może okazać się ich wynajem. Skąd więc wziąć znaki drogowe?
Wypożyczanie znaków drogowych
Wypożyczanie znaków drogowych to usługa, z której korzystać mogą osoby potrzebujące oznakowania jedynie na krótki czas. Jest to bardziej opłacalne niż kupowanie znaków, które do najtańszych nie należą. Wypożyczalnia znaków drogowych www.unistop.pl daje możliwość wynajmu oznakowania, co zoptymalizuje koszty firm zajmujących się np. wykonywaniem robót drogowych.
Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku zabezpieczania imprez masowych, organizacji manifestacji, kiedy pojawią się nagłe utrudnienia na drodze, np. awaria i należy natychmiast podstawić znaki informujące o tym. Oznakowanie warto wypożyczać od sprawdzonych producentów, którzy wykonują je z dbałością o każdy szczegół i zgodnie z określonymi normami. Znaki drogowe muszą być odporne na warunki atmosferyczne i zapewniać maksymalne bezpieczeństwo, np. przez bardzo dobrą ich widoczność.
Zakup znaków drogowych
Na zakup znaków drogowych decydują się najczęściej podmioty, które chcą na stałe postawić je w jakimś miejscu. Wiąże się to oczywiście z uzyskaniem stosownych pozwoleń. Znaki mogą kupować także przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy budowlane i stać ich na to, by zdecydować się na taki zakup, ponieważ będą ciągle korzystać z takiego oznakowania. Zakup znaków drogowych to nie jest tania inwestycja. Ceny różnią się w zależności od rodzaju, wielkości czy sposobu wykonania. Jeden znak może kosztować kilkadziesiąt złotych, inny nawet kilkaset. Nie można jednak na tym oszczędzać. Lepiej zdecydować się na zakup od sprawdzonego producenta, który wykonuje znaki drogowe z zastosowaniem wszelkich norm. Od tego zależy między innymi bezpieczeństwo w miejscach, w których te znaki się pojawią. Warto także sprawdzać, jakimi realizacjami może pochwalić się dany producent.
Kto może kupić lub wynająć znak drogowy?
Kupić lub wynająć znak drogowy może w zasadzie każdy. Inną kwestią jest montowanie tego znaku. Nie każdy może go postawić zgodnie ze swoimi preferencjami. O tym jest mowa w art. 85 Kodeksu Wykroczeń. Karalne jest zarówno niszczenie, usuwanie, jak i samowolne stawianie oznakowania. Chcąc zamontować znak drogowy w określonym miejscu, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Te z kolei uzależnione są od tego, gdzie ma stanąć znak, czy w mieście, czy np. na drodze powiatowej. Trzeba otrzymać pisemną zgodę, by móc zamontować oznakowanie, czasami musi to odbyć się w towarzystwie oddelegowanej do tego osoby, np. urzędnika. Tylko taki montaż znaku jest legalny i od momentu postawienia muszą stosować się do niego użytkownicy ruchu drogowego. Uzyskanie pozwolenia może nie być takie proste, jak się wydaje. Musi być ono odpowiednio umotywowane, np. poprawą bezpieczeństwa na drodze.