To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która marzy o tym, aby zostać mamą. Wiele z nich nie zna na odpowiedzi i przeważnie wykonują go nieodpowiednim momencie, co skutkuje uzyskaniem nieprawidłowego wyniku. O tym, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, dowiesz się z poniższego artykułu.
- Kiedy zrobić test ciążowy?
- Jakie rodzaje testów ciążowych?
- Kiedy wynik testu ciążowego jest fałszywy?
Kiedy zrobić test ciążowy?
Nie powinno się go wykonywać bezpośrednio po stosunku, ponieważ to zdecydowanie za wcześnie. Droga, jaką musi przebyć plemnik, aby dotrzeć do komórki jajowej, trwa ok. 6 dni. Wcześniejsze robienie testu, niczego nie wykaże. Aby wynik testu był wiarygodny, należy poczekać do 10 dni po stosunku. Idealny moment na to kiedy zrobić test ciążowy sugeruje artykuł w serwisie tekstowy.net. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby test wykonywać pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Najlepiej wykonać go rano, gdyż w porannym moczu stężenie beta hCG jest najwyższe. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku bardzo wczesnej ciąży. Wtedy lepiej go zrobić wieczorem.
Jakie rodzaje testów ciążowych?
Testy ciążowe są ogólnodostępne w każdej aptece. Ich działanie polega na wykrywaniu obecności w kobiecym moczu beta hCG, świadczącego o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Dochodzi do tego siódmego dnia po zapłodnieniu i właściwe już od tego momentu, poziom beta hCG wzrasta i rośnie aż do 3 miesiąca ciąży. Po tym okresie, aż do momentu porodu, spada.
Dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych:
- Domowy test ciążowy
Można go kupić w każdej aptece, a nawet w drogerii. Dostępny jest w wersji płytkowej, strumieniowej oraz paskowej. Wykonuje się go w warunkach domowych, a jego dodatni wynik świadczy o ciąży aż w 90%. Taki test jest zatem dosyć wiarygodny, jednak jego wynik, lepiej skonsultować z ginekologiem.
- Laboratoryjny test moczu
Cechuje go zdecydowanie większa czułość niż domowy test ciążowy, lecz wykonywany jest w warunkach specjalistycznych i daje 100% pewności. Można go wykonać wcześniej niż zwykły domowy test.
- Laboratoryjny test krwi
Jest tak samo czuły, jak laboratoryjny test moczu i jest tak samo wiarygodny. Wykonuje się go w celu potwierdzenia ciąży lub aby monitorować ciążę zagrożoną bądź pozamaciczną.
Kiedy wynik testu ciążowego jest fałszywy?
Zdarza się, że nawet laboratoryjne testy dają nieprawidłowy wynik. Nie musi to być wcale wyniku negatywnego. Wprost przeciwnie, mogą pokazywać nawet fałszywie dodatni wynik. Fałszywie ujemny może być wynikiem nieprawidłowo wykonanego testu. Trzeba zawsze mieć na uwadze fakt, że w warunkach laboratoryjnych, mocz użyty do badania nadaje się do testów tylko przez okres 15 minut po jego oddaniu. Wynik fałszywie negatywny może być spowodowany przekroczeniem tego czasu lub zanieczyszczeniem próbki. Z kolei wynik fałszywie pozytywny wskazuje na ciążę pomimo jej braku. To może być wynikiem stosowania leków na niepłodność lub gdy test został wykonany niedługo po porodzie. Na taki wynik mogą również wpływać choroby nerek lub tarczycy.