Widząc liczne znaki drogowe, możesz zastanawiać się, skąd biorą się one na drogach. Rozróżniamy znaki drogowe nakazujące, ostrzegające, informujące i wiele innych. Czy każdy może postawić znak drogowy? I gdzie właściwie można kupić znaki drogowe?
Czy każdy może kupić znak drogowy?
Znaki drogowe to jeden z najważniejszych elementów, składających się na krajobraz dróg i chodników. To one informują kierowców i pieszych o potencjalnym niebezpieczeństwie i kierują ruchem pojazdów. Postawienie znaku w konkretnej dzielnicy to więc poważna sprawa.
Odpowiedź na pytanie, czy każdy może kupić znak drogowy brzmi jednak: tak, każdy z nas może zostać posiadaczem wybranego znaku drogowego. Jednak nie każdy może taki znak postawić – do tego potrzebne jest specjalne zezwolenie. Bez niego, możesz jednak taki znak drogowy spokojnie postawić jako element dekoracyjny w swoim domu czy ogrodzie.
Jeśli jednak chcesz zakupić znak drogowy po to, żeby postawić go przy drodze, musisz złożyć wniosek do odpowiednich służb – zazwyczaj jest to starosta, marszałek lub zarządca terenu. We wniosku należy uzasadnić, że dany znak poprawi bezpieczeństwo lub jakość ruchu, oraz naturalnie wskazać dokładne miejsce, gdzie taki znak drogowy chce się postawić. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, można zakupić znak i postawić go w wymarzonym miejscu (samemu lub przy pomocy urzędnika).
Gdzie można kupić znak drogowy?
Zakupienie znaku drogowego nie jest tak proste jak wybór pompki do roweru czy akcesoriów ogrodowych – nie kupisz go w ogólnodostępnym sklepie. Znaki drogowe są sprzedawane przez firmy, które specjalizują się w tej branży. Są to producenci, którzy sprzedają najwyższej jakości znaki drogowe, często zajmują się również technicznymi aspektami ruchu drogowego, jak projekty organizacji ruchu itp. Producentów znaków drogowych bez trudu znajdziesz w Internecie.
Znaki drogowe powinny spełniać ogólne standardy, określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Obejmują one m. in. wielkość znaków, liter, odblaski czy odległość od siebie poszczególnych elementów. Ważne jest także, aby znak drogowy wykonany był z wysokiej jakości materiału odpornego na korozję i warunki atmosferyczne, a oznaczenia namalowane były niezmywalną farbą. Ściśle określony jest także sposób ustawienia znaku, więc jeśli zdecydujesz się na samodzielną instalację znaku, sprawdź najpierw wszystkie wytyczne, którymi będziesz się kierować.
Ile kosztuje znak drogowy?
Warto zaznaczyć, że niezależnie od wielkości czy stopnia skomplikowania, znaki drogowe nie są tanie. Koszt jednego to w najlepszym przypadku kilkadziesiąt złotych, najczęściej jednak znaki kosztują nawet kilkaset złotych. Wynika to z materiałów, z których są zrobione, a które same w sobie są dość kosztowne. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać, można znak drogowy również wynająć. To dużo tańsza opcja, jednak takie rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku czasowych utrudnień – jak roboty drogowe czy remont. W innym przypadku, konieczne będzie zakupienie znaku.