Zrzucenie zbędnych kilogramów nie należy do łatwych zadań. A nawet jeśli się to uda, nie jest to jeszcze pełny sukces – często zdarza się, że niedługo po zakończeniu diety znowu zaczynamy przybierać na wadze. Jak szybko schudnąć i ustrzec się efektu jo-jo?
- Jakie diety pozwolą szybko schudnąć?
- Co jeszcze robić, żeby schudnąć?
- Jak utrzymać prawidłową wagę ciała?
Jakie diety pozwolą szybko schudnąć?
Jedną z popularniejszych diet ułożonych, by pomagały szybko tracić wagę, jest dieta bardzo niskokaloryczna. Chodzi w niej o to, by dostarczać organizmowi 1000 lub mniej kcal dziennie. W tym celu stosuje się mieszanki specjalnie przygotowywane przez dietetyków – głównie koktajle, zupy i napoje, które mając niską zawartość kalorii, jednocześnie dostarczając sporo potrzebnych witamin i składników mineralnych. Dieta ta zmusza organizm, aby szybko zaczął wykorzystywać swoje zapasy.
Innym rozwiązaniem jest dieta białkowa Duncana, w której eliminuje się z jadłospisu wszelkie węglowodany (a więc na przykład chleb, makaron, rośliny strączkowe, warzywa i owoce). Zamiast tego je się chude mięso, można też wzbogacić dietę białymi serami i jogurtami naturalnymi. Na dłuższą metę wpływ tej diety na organizm nie jest oceniany pozytywnie przez wielu specjalistów, jednak w jej pierwszej fazie, trwającej od 10 do 14 dni, można zaobserwować bardzo szybki ubytek wagi.
Nieco podobna jest dieta kopenhaska, choć tutaj dozwolone są niewielkie ilości warzyw i jeden owoc dziennie. Kluczem do sukcesu są też godziny posiłków – śniadanie przed 8.00, obiad o 14.00, a kolacja nie później niż o 18.00.
Wypróbować można też dietę kapuścianą. Jej podstawę stanowi zupa gotowana z główki kapusty, 6 cebul, 2 zielonych papryk i 1 żółtej lub czerwonej, 6 pomidorów i pączka selera naciowego. Oprócz tego można jeść również lekkie posiłki z niełuskanego ryżu z warzywami ugotowanymi na parze albo surowe warzywa i jeden owoc dziennie.
Co jeszcze robić, żeby schudnąć?
Należy jeść wolno. Zmniejszenie tempa spożywania posiłku sprawia, że mniej zjemy, nim poczujemy się syci. Ważną rolę dla każdego, kto się odchudza, gra oczywiście ruch. Warto też odstawić niektóre produkty, przede wszystkim słodycze, ale również białą mąkę i cukier. Oczywiście jedzenie typu fast food także nie wchodzi w grę.
Duże znaczenie mają pory posiłków. Zaleca się, aby nie jeść na 2-4 godziny przed snem, a między poszczególnymi posiłkami stosować 2-3 godzinne przerwy.
Jak utrzymać prawidłową wagę ciała?
Dla utrzymania prawidłowej wagi ciała po diecie kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych. Chodzi tu o to, aby nie wracać z dnia na dzień do jadłospisu sprzed diety. To właśnie powrót do normalnego jedzenia po restrykcyjnej diecie jest często przyczyną szybszego przybierania na wadze. Aby tego uniknąć, z diety należy wychodzić stopniowo – diety niskokaloryczne wymagają zachowania dużej dyscypliny nie tylko podczas ich stosowania, ale także kilka tygodni potem.
Zatem powinno się po kolei i bez pośpiechu wprowadzać do swojego menu nowe produkty i równie stopniowo zwiększać ilość spożywanych kalorii. Najlepiej wprowadzać do jadłospisu kolejne 100 kcal dziennej dawki raz na tydzień, aż do momentu, gdy osiągnięte zostanie optymalne pokrycie zapotrzebowania organizmu.